Image

Koliko kalorij je v oreščkih: sestava bjuja, hranilna vrednost

Oreški so eno najbolj zdravih živil na planetu. Danes je znana najrazličnejša vrsta, ki vsebuje vitamine, minerale, aminokisline, nasičene maščobe in druga hranila. Oreški služijo kot popoln prigrizek ali pa jih lahko dodamo drugim jedem. Če v vsakdanjo prehrano vključite različna jedrca in tudi ne kršite odmerkov, ki jih priporočajo sodobni nutricionisti, potem bo vsak človek po kratkem času opazil izboljšanje svojega zdravja na bolje..

Značilnosti oreščkov

Da bi jedra lahko prinesla izključno koristi človeškemu telesu, morate biti sposobni pravilno uporabljati te izdelke. Če želite to narediti, morate poznati število kilokalorij ter raven beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov vsakega sadja. Tako boste lahko presegli dovoljeni dnevni vnos kalorij, ki se izračuna individualno. To se naredi glede na starost, spol in telesno aktivnost osebe ter prisotnost bolezni ali posamezne značilnosti..

Le malo ljudi ve, da so oreški kalorično, a zelo koristno živilo. So naravni vir rastlinskih beljakovin in maščob. Zato za marsikoga takšna hrana postane odličen nadomestek za meso..

Oreški lahko znižajo holesterol ali sprožijo aktivni presnovni proces. Glavna stvar je, da ne presežete priporočenega odmerka. V nasprotnem primeru lahko hrana povzroči, da se pojavijo odvečni kilogrami. Da bi se temu izognili, je bolje, da jeste oreščke, ne glede na njihovo vrsto, le v razumnih mejah. S poznavanjem teh lastnosti so kuharji začeli dodajati oreščke jedem, kot so:

  • solate;
  • hladni prigrizki;
  • bolj vroče;
  • paštete;
  • sladice in sladkarije.

Kljub visoki energijski vrednosti oreščkov jih najdemo tudi v različnih sodobnih dietah. To se zgodi zaradi edinstvene sestave sadja, ki vsebuje minerale, vitamine in druge koristne makro- in mikroelemente ter hranila.

Tabela najbolj hranljivih oreškov

Jedra različnih vrst, ne glede na to, koliko kalorij vsebujejo ali raven bju, združuje ena zanimiva lastnost, ki se kaže v hitrem nasičenju telesa. To je posledica serotonina, ki se poveča po jedi. Ta zmanjšuje apetit in je odgovoren tudi za dvig razpoloženja in izboljšanje splošnega stanja osebe..

Če oseba ne zlorablja uporabe različnih sadežev, se tveganje za odvečne kilograme zmanjša na nič. Med najbolj hranljive oreščke spadajo:

  1. Mandelj. Pomaga izboljšati delovanje črevesja in je tudi naravni antioksidant. Mandlji so pogosto vključeni v nizkokalorično prehrano, da se v tem obdobju življenja ohrani oslabljen imunski sistem..
  2. Oreh. Ima eno najvišjih energijskih vrednosti med drugimi vrstami. Če ga vnesete v svojo prehrano, lahko preprečite znake zgodnjega staranja in zaščitite telo pred različnimi poškodbami in vnetnimi procesi..
  3. Indijski oreščki. Za kemično sestavo izdelka je značilna visoka vsebnost cinka, magnezija in železa. Zmorejo normalizirati vid, odpraviti slabokrvnost in izboljšati miselne procese..
  4. Lešnik. Oreh vsebuje pomembne sestavine za zdravljenje kože in krepitev možganov. Kljub povečani vsebnosti maščob jedrca nadzirajo raven sladkorja v krvi.
  5. Arašid. Kemična sestava vključuje triptofan, ki je odgovoren za proizvodnjo serotonina. Element preprečuje pojav depresivnih stanj in izboljšuje človekovo razpoloženje.
  6. Lešnik. To je ena izmed najbolj priljubljenih vrst, ki lahko hitro obnovi delo notranjih organov in sistemov. Tudi nekaj gramov dnevno zaužitih oreškov bo pomagalo očistiti telo škodljivih toksinov in toksinov..
  7. Brazilski oreh. V primerjavi z drugimi vrstami jedrc imajo relativno nizko kalorično vsebnost. Vrednost izdelka je v vsebnosti velike količine vitaminov, mineralov in drugih hranil.

Preden pojeste različne vrste oreščkov, morate vedeti, koliko kalorij vsebuje vsak od njih, pa tudi raven bjuja. Le tako lahko dosežemo maksimalno pravilno in uravnoteženo prehrano, kar bo pozitivno vplivalo na zdravje in videz ljudi..

Tabela kalorij oreščkov

Sodobni nutricionisti so na podlagi številnih študij prišli do splošnega zaključka, koliko oreščkov lahko zdrava oseba poje na dan. Ta stopnja je 50 gramov. Upošteva vsebnost maščob v oreščkih, pa tudi hranilno vrednost izdelka..

Zaradi jasnosti so vsi podatki zbrani v tabeli kalorij oreščkov, ki je predstavljena spodaj.

IzdelkaBeljakovineOgljikovi hidratiMaščobeKcal
Kokos3.28.33379
Pistacije20.7.50554
Brazilski oreh13.enajst65564
Sezamdevetnajstenajst48564
Arašid29.2deset50610
Pinjoleenajstdevetnajst60628
Indijski oreščki25.13.53642
Mandelj18.petnajst57644
orehpetnajstdeset64647
Lešnikšestnajstosem66703

Na podlagi podatkov v tabeli je takoj jasno, da so najbolj debeli oreški lešniki. Ima tudi visoko vsebnost kalorij. Največ beljakovin najdemo v arašidih. Zato ga pogosto najdemo v dietah z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov. Izdelek je sposoben hitro nasičiti telo s koristnimi in hranljivimi snovmi, zaradi česar se dolgo časa počutite siti. Najnižje kalorični oreški so kokosi.

Kljub visoki vsebnosti maščob v nekaterih vrstah oreškov so ob pravilni uporabi ne le popolnoma neškodljivi, temveč lahko pozitivno vplivajo na človeško telo.

oreh

Kemična sestava vsebuje veliko maščobnih kislin omega-3, ki pomagajo zniževati raven holesterola. Če želite kar najbolje izkoristiti jedrca, se morate naučiti zmerno uživati ​​sadje..

Vsebnost kalorij v orehih in vsebnost bjuja na 100 gramov sta predstavljeni v spodnji tabeli.

KalorijeBeljakovine
Kalorije656
od tega iz beljakovin65
od tega iz maščob547
od tega iz ogljikovih hidratov44

Orehi so eno najbolj kaloričnih živil. Pogosto ga najdemo v dietah z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov. Sadje je tudi osnova prehrane vegetarijancev. Jedra vsebujejo beljakovine rastlinskega izvora. Je visokokakovosten gradbeni material za notranje organe in sisteme celotnega telesa..

Lešnik

Vsi poznajo okus leske. Ta oreh je vsem znan že od otroštva. Vsebuje beljakovine, ki lahko nadomestijo meso v človeški prehrani. Jedra se pogosto uporabljajo za izdelavo dietnih slaščic.

Če v vsakdanji meni vnesete lešnike, boste čez nekaj časa opazili izboljšanje zdravja. Pozitivni premiki vplivajo predvsem na imunski sistem..

Pinjole

Izdelek se pridobiva iz storžev cedrovega drevesa. Kljub svoji majhnosti imajo jedrca zelo nepozaben sladkast priokus, ki ga odlikuje nežen priokus.

Pinjoli imajo veliko kalorij. Zato je pomembno spremljati število uporabljenih jedrc. Če upoštevate normo, ki jo priporočajo strokovnjaki za prehrano, bo izdelek hitro nasičil telo brez škode za zdravje in obliko..

Lešnik

Oreh je nizkoogljična, a zelo zdrava hrana. Zato jih mnogi nadomeščajo z enim obrokom, da bi zmanjšali odvečno težo. Zaradi prisotnosti rastlinskih beljakovin je oreh sposoben hitro in trajno nasičiti telo, kar mu prinaša izjemne koristi. Glavni kazalniki izdelka so navedeni v naslednji tabeli.

IzdelkaKalorijeBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
Sveži lešniki6516055338
Ocvrta jedrca7037159437

Sestavo lešnikov odlikuje vsebnost bogatega vitaminsko-mineralnega koktajla. Obstajajo elementi, kot so:

  • kalij;
  • kalcij;
  • mangan;
  • magnezij;
  • baker.

Oreh lahko tudi očisti telo toksinov in toksinov, če ga uživamo v skladu s priporočenim odmerkom. Lešnik znižuje raven slabega holesterola, normalizira pa tudi endokrini in kardiovaskularni sistem.

Arašid

Običajno so v prodaji termično obdelana jedrca, po želji pa lahko najdemo tudi sveže sadje. Le surovi oreški so lahko koristni za telo, poleg tega pa pomagajo v boju proti odvečni teži. Med praženjem jedrca izgubijo svoje edinstvene lastnosti in pridobijo dodatne kalorije. Sveži oreški imajo 551 kcal, predelano sadje pa ima kalorično vrednost približno 626 kcal.

IzdelkaKalorijeBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
Arašidi v sladkorju49018.28.29.
Slani arašidi610trideset50deset
Blanširani arašidi56825.4747
Sveži arašidi55110540740

Arašid je človeku znan že v starih časih. Zelo je cenjen zaradi svojih lastnosti staranja in antioksidantov.

Najbolj zdravi oreščki: sestava, vsebnost kalorij in koristi

Čas branja: 8 minut

Oreški veljajo za zelo dragoceno osnovno v dnevni prehrani. Vendar jih ni mogoče pripisati lahki hrani, zato je treba uporabo v čisti obliki omejiti. Nutricionisti priporočajo, da dnevno pojeste največ eno peščico oreščkov. Sestava snovi vključuje veliko količino vitaminov, elementov v sledovih, nasičenih beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov. Oreški lahko nadomestijo meso za tiste, ki se postijo ali vegetarijansko.

Hranilna vrednost

Vsaka vrsta oreščkov je običajno visokokalorična..

Tabela kalorij na 100 gramov:

OreškiEnergijska vrednost (kcal)
Arašid551
Lešnik704
Mandelj645
oreh648
Indijski oreščki643
Pistacije556
Brazilski oreh565
Pecan690
Muškatni orešček556
Pinjola629

Hranilna vrednost na 100 gramov:

OreškiBeljakovine (g)Maščoba (g)Ogljikovi hidrati (g)
Arašid26.345.29,7
Lešnik16.166.99.9
Mandelj18.657.713.6
oreh13.861.310.2
Indijski oreščki18.548.522.5
Pistacije20.548.525,0
Brazilski oreh14.366.44.8
Pecan9.272,04,3
Muškatni orešček20,050,07,0
Pinjola11.661,0019.3

Koristne lastnosti

Oreščki spadajo med najbolj zdrava in za zdravje bistvena živila. Vsebujejo večkrat nenasičene maščobne kisline, ki so potrebne človeku z resnim stresom na možganih. Zaradi svoje energijske vrednosti in kombinacije lahkih maščob z rastlinskimi beljakovinami bodo postali nepogrešljiv izdelek za ljudi, ki se ukvarjajo s športom. Lahko celo delno nadomestijo meso in jajca.

Zaradi bogate sestave bodo oreški koristni za moške, ženske, otroke, pa tudi za nosečnice in starejše..

Arašid

Arašidi so antikancerogeni zaradi visoke ravni vitamina E in drugih antioksidantov. To preprečuje pojav rakavih celic. Z redno uporabo lahko izdelek nadomesti pomanjkanje manjkajočih elementov v telesu.

Koristne lastnosti arašidov vključujejo:

  • zniževanje ravni holesterola;
  • izboljšanje spomina, koncentracije;
  • zmanjšanje utrujenosti in povečanje odpornosti na stres;
  • izboljšanje praga slušne občutljivosti;
  • pojav holeretičnega učinka;
  • povečano strjevanje krvi;
  • stabilizacija imunskega in živčnega sistema.

Arašidi lahko proizvajajo "hormon veselja" - serotonin, ki je močan naravni antidepresiv. Podoben učinek povzroča aminokislina triptofan v arašidih..

Izdelek za ženske upočasni proces staranja in stabilizira hormonsko ravnovesje. Priporočljivo je, da ga uporabljate med nosečnostjo, saj zmanjšuje tveganje za razvoj patologij pri plodu..

Pri moških se blagodejni učinek nanaša na reproduktivni sistem: povečana proizvodnja testosterona, proizvodnja sperme, povečan libido in spolna aktivnost.

Lešnik

Plodovi leske so zelo radi vegetarijanci. Nadomeščajo meso, ker njegova jedra vsebujejo naravne beljakovine.

Koristne lastnosti lešnikov vključujejo:

  • čiščenje telesa toksinov in toksinov;
  • krepitev in povečanje elastičnosti žilnih sten;
  • normalizacija ravni sladkorja v krvi;
  • povečan krvni obtok v možganih;
  • krepitev lasnih mešičkov, zobnih in kostnih tkiv;
  • povečana imunost;
  • izgradnja mišične mase;
  • povečana odpornost na stres.

Lešniki so priporočljivi za starejše, saj izdelek lahko okrepi regeneracijske procese v telesu, okrepi kosti in poveča odpornost telesa. Prav tako zmanjšuje tveganje za Alzheimerjevo bolezen..

Uživanje oreščkov bo ženskam pomagalo učvrstiti kožo in lase pustiti sijoče in močne. Za moške bo izdelek koristen med telesno aktivnostjo, saj hitro dopolni porabljeno moč in spodbuja izgradnjo mišic.

Mandelj

Večina uporabnih elementov je v lupini, zato jo lahko uporabljamo skupaj s kožo.

Mandlji imajo naslednje koristne lastnosti:

  • sodeluje pri obnovi celic;
  • krepi osteoartikularni aparat;
  • lajša vnetja in čisti ledvice;
  • izboljša možgansko aktivnost;
  • lajša migrene;
  • normalizira delovanje prebavil;
  • pomaga v boju proti depresiji;
  • poveča raven hemoglobina in oksigenira kri v primeru anemije;
  • pomaga pri nespečnosti.

Ženske mandlji pomagajo v boju proti suhi koži, povečajo sijaj in rast las. Je tudi nenadomestljiv izdelek med nosečnostjo, saj žensko telo nasiči z vsemi potrebnimi elementi: vitaminom E, železom, cinkom, magnezijem, fosforjem, kalcijem in folno kislino..

Moškim svetujemo, da uživajo mandlje zaradi plešavosti. Za to mleko zmešamo z mandljevimi drobtinami in ga uporabimo kot masko za lase. To zdravilo spodbuja rast lasnih mešičkov..

oreh

Orehi zagotavljajo nenadomestljive koristi za rastoče telo. Z njegovo uporabo se bo otrok lažje prilagodil šolski rutini: pozornost se bo lažje zbrala, izboljšali se bodo spomin in hitra pamet.

Koristne lastnosti izdelka so:

  • povečana imunost;
  • povečana raven hemoglobina;
  • krepitev sten krvnih žil;
  • resorpcija sklerotičnih in holesterolskih plakov;
  • izboljšana funkcija črevesja;
  • zniževanje krvnega sladkorja.

Izdelek je za ženske nepogrešljiv v menopavzi in menopavzi. Zaradi visoke vsebnosti vitamina C se hormonsko ozadje med uporabo izdelka stabilizira.

Za moške je izdelek priporočljivo uživati ​​z medom ali suhim sadjem. Taka jed izboljša potenco in znatno zmanjša tveganje za prostatitis ali adenom..

Indijski oreščki

Kadilci bi morali indijske oreščke jesti pogosteje, saj je sposoben zmanjšati negativne učinke nikotina na človeško telo. Poleg tega imajo indijski oreščki številne druge koristne lastnosti:

  • pomaga pri hitrejšem okrevanju po resni operaciji ali dolgotrajni bolezni;
  • krepi imunski sistem;
  • osvobaja krvne žile iz holesterolskih oblog in spodbuja hitro nastajanje rdečih krvnih celic;
  • lajša utrujenost;
  • izboljša spomin, fino motoriko in koncentracijo;
  • normalizira raven glukoze v krvi;
  • krepi kostno tkivo;
  • preprečuje razvoj raka.

Za ženske so indijski oreščki naravni afrodiziak. Stabilizira raven libida, ki vpliva na libido. Indijski orešček lahko poveča verjetnost zanositve, normalizira menstrualni ciklus, lajša depresijo in čustveno izčrpanost.

Za moške oreh preprečuje impotenco, izboljšuje kakovost sperme in povečuje gibljivost sperme.

Pistacije

Pistacije vsebujejo veliko vlaknin: uživanje 30 g nadomesti polno porcijo ovsene kaše.

Koristne lastnosti pistacij:

  • imajo tonik in učvrstitev;
  • izboljša presnovo lipidov in okrepi stene krvnih žil;
  • nižji krvni tlak in raven holesterola v krvi;
  • normalizirati delovanje prebavnega sistema;
  • krepi mišice zrkla in povečuje ostrino vida.

Ženske, ki radi jedo pistacije, bodo videti mlajše od svojih let, ker izdelek vsebuje veliko vitamina E in fenolnih spojin. Izdelki na osnovi pistacijevega olja odpravljajo drobne gubice, povečajo tonus povrhnjice in pomagajo znebiti izpuščajev in aken..

Oreški vsebujejo arginin, ki moškemu spolu pomaga, da se znebi impotence in izboljša kakovost sperme.

Brazilski oreh

Brazilski oreh je dobra preventiva pred boleznimi srčno-žilnega sistema, ščitnice, pa tudi aterosklerozo in sive mrene.

Koristne lastnosti izdelka:

  • krepi imunski sistem;
  • izboljša prebavo in očisti črevesje;
  • nevtralizira elemente težkih kovin v telesu;
  • upočasni staranje in pojav kroničnih bolezni;
  • znižuje raven holesterola;
  • preprečuje pojav rakavih celic.

Pri ženskah plod podaljša reproduktivno funkcijo, pripravi telo na nosečnost in zmanjša tveganje za malformacije pri dojenčku..

Z moškim bo redno uživanje ploda preprečilo neplodnost, prisotnost selena pa bo zmanjšala stopnjo razvoja številnih moških bolezni..

Pecan

Nutricionisti priporočajo, da izdelek vključite v redno prehrano, ker deluje tonično na celo telo. Koristne lastnosti pecans vključujejo:

  • zmanjšanje tveganja za razvoj srčnega napada in bolezni koronarnih arterij;
  • zaščita pred nastankom tumorjev;
  • čiščenje krvi pred toksini;
  • lajša utrujenost;
  • poveča apetit;
  • normalizira delovanje prebavnega trakta, ledvic in jeter.

Ženske bodo radi pecans za krepitev las, izboljšanje kože in obnovo nohtne plošče. Izdelek je bistvenega pomena med dojenjem, saj povečuje hranilne lastnosti mleka.

Moški bodo cenili pekan zaradi povečanja ravni testosterona v krvi in ​​normalizacije delovanja reproduktivnega sistema..

Muškatni orešček

Muškatni orešček običajno uživamo le kot začimbo. Uživate ga lahko največ 1 gram na dan..

  • lajša slab zadah;
  • lajša glavobol in zobobol;
  • spopada z utrujenostjo, stresom;
  • poveča koncentracijo pozornosti;
  • izboljša prekrvavitev;
  • normalizira prebavo in delovanje prebavil;
  • odstranjuje škodljive rakotvorne snovi iz telesa.

Pri ženskah bo lajšal neprijetne simptome menopavze, obnovil menstrualni ciklus in preprečil razvoj krčnih žil na nogah..

Izdelek moškim pomaga preprečiti prezgodnjo ejakulacijo, lajša splošno utrujenost in izboljša prekrvavitev medeničnih organov.

Pinjola

Iglasto sadje vsebuje skoraj 50% beljakovin in v tem razmerju presega celo piščančje meso. Hkrati ga telo skoraj popolnoma absorbira, zaradi česar so praktično najbolj uporabni oreščki..

  • krepi vid;
  • krepi imunski sistem na celični ravni;
  • lajša aterosklerozo, anemijo in diabetes mellitus;
  • lajša razdražljivost, pomaga pri nespečnosti in stresu;
  • krepi duševne sposobnosti;
  • krepi kostno tkivo.

Pinjole ohranjajo žensko lepoto, izboljšajo stanje krčnih žil na nogah, zmanjšajo močne krvavitve med menstruacijo.

Izdelek moškim pomaga vzpostaviti delovanje genitourinarnega sistema, vključno z erekcijo.

Kateri oreški imajo največ beljakovin in koristi za telo

Nutricionisti poskušajo oreščke redno vključevati v svojo prehrano kot dragocen vir organske snovi. Kljub temu, da je izdelek zelo kaloričen, njegova uporaba pozitivno vpliva na sliko. Če želite pravilno oblikovati prehrano, morate ugotoviti, kateri oreščki imajo največ beljakovin in katere druge elemente vsebujejo.

Oreški so beljakovine ali ogljikovi hidrati?

Dejstvo, da so oreški bogati s koristnimi snovmi, je znanost znana že dolgo. Vsebujejo veliko vitamina C, omega-6 in omega-6 maščob ter mineralov. Predvsem pa so oreški cenjeni zaradi prisotnosti rastlinskih beljakovin v sestavi. Ljudje, ki jim primanjkuje beljakovin iz živalske hrane, jih pogosto dopolnijo z arašidi ali mandlji..

Nemogoče je nedvoumno dodeliti izdelek enemu od razredov - beljakovinam ali ogljikovim hidratom. Navsezadnje vse, kar človek poje v različnih razmerjih, vključuje beljakovine, saharide in lipide..

V obdobju diete oreški in semena pomagajo telesu pripeljati jo v idealno obliko, priporočajo se kot samostojni prigrizek ali zdravo dopolnilo za zajtrk. Glavna stvar je, da rastlinskega proizvoda ne prekomerno uporabljamo, saj velja za visokokaloričnega..

Če želite odgovoriti na vprašanje, kateri oreški vsebujejo največ beljakovin, morate upoštevati kemično sestavo različnih sort izdelka. Razmerje ogljikovih hidratov in beljakovin je za vsako vrsto oreščkov individualno.

Uporabne lastnosti oreščkov

Mnogi imajo raje oreščke zgolj zato, ker služijo kot razkošen dodatek dnevnim obrokom. Če upoštevamo sestavo poslastice, postane jasno, da prvotni okus še zdaleč ni glavna prednost izdelka. Širok nabor vitaminov, makro- in mikroelementov ugodno vpliva na videz in delovanje notranjih organov.

Med koristnimi lastnostmi oreščkov so naslednje:

  1. Zahvaljujoč magneziju v sestavi normalizirajo delo srca in ožilja.
  2. Zdrave maščobe znižujejo raven holesterola, zmanjšujejo tveganje za srčni napad, kapi in druge patologije.
  3. Vitamin E služi kot vir lepote za kožo, lase in nohte. Koža postane sijoča ​​in elastična. Ob prisotnosti bolezni zgornjih plasti povrhnjice je zdravljenje učinkovitejše, če se oreški redno uživajo.

Prav tako je treba izpostaviti učinek nekaterih oreščkov na nekatere telesne sisteme:

  • Mandlji so bogati z vlakninami, ki čistijo črevesje toksinov in toksinov.
  • Vitamini E, skupina B in zdrave maščobe v lešnikih so nepogrešljiv pripomoček v boju proti boleznim srčno-žilnega sistema.
  • Pistacije lahko dvignejo raven moških hormonov, zato so koristne pri težavah s potenco. Poleg tega pistacije vsebujejo antioksidante.
  • Orehi vsebujejo celo zalogo vitaminov, namenjenih stabilnemu delovanju srca, centralnega živčnega sistema, možganov, jeter in podpornega sistema.

Kateri oreščki imajo največ beljakovin

Arašidi upravičeno veljajo za vodilne po količini beljakovin, več kot 26 gramov beljakovinskih spojin na 100 gramov izdelka. Arašidi so dobri za hiter, hranljiv prigrizek, so odlični dušilci apetita in energični.

Priljubljen izdelek na osnovi oreščkov je arašidovo maslo. Poklicni športniki menijo, da je to bistveni del treninga. Med pridobivanjem telesne teže je takšno olje univerzalni vir beljakovin, kalorij in vitaminov..

Večja vsebnost beljakovin

Mandlji imajo tudi visoko vsebnost beljakovin - do 20 na 100 gramov. Oreh odlično poteši lakoto, ogljikovih hidratov pa je v njem zelo malo. Ena od dragocenih lastnosti mandljev: omogoča normalizacijo ravni sladkorja v krvi.

FitAudit

FitAudit je vaš vsakdanji prehranski pomočnik.

Resnične informacije o hrani vam bodo pomagale shujšati, pridobiti mišično maso, izboljšati zdravje, postati aktivna in vesela oseba..

Zase boste našli veliko novih izdelkov, ugotovili njihove resnične koristi, iz prehrane odstranili živila, za katera prej sploh niste vedeli o nevarnostih.

Vsi podatki temeljijo na zanesljivih znanstvenih raziskavah, uporabljajo jih lahko tako amaterji kot profesionalni strokovnjaki za prehrano in športniki.

Koliko beljakovin vsebujejo oreški

Beljakovine so bistveno hranilo, brez katerega ljudje ne morejo. Je glavni gradbeni material za tkanine. Beljakovine so še posebej pomembne za športnike za izgradnjo mišic.

Veliko zadevne snovi najdemo v živalskih proizvodih: mleku, mesu, jajcih. Oreški so vodilni med rastlinsko hrano..

Zakaj so oreščki koristni?

V obdobju različnih diet so oreški tisti, ki pomagajo izgubiti težo in ohranjati čudovite oblike telesa. Sami pripravijo odličen prigrizek ali obrok. Majhna količina oreščkov lahko dolgo poteši lakoto, vendar ne pozabite, da vsebujejo veliko število kalorij, zato se z njimi ne smete zanositi.

Oreški vsebujejo ogromno hranil, ki pozitivno vplivajo na vse telesne sisteme:

  • Magnezij - pomaga normalizirati delovanje srca, krepi krvne žile.
  • Zdrave maščobe - znižujte slab holesterol.
  • Vitamin E - izboljšuje stanje kože, las, nohtov.
  • Aminokisline - spodbujajo presnovne procese, pomagajo izgubiti težo.
  • Pozor! Nekatere sorte oreščkov so po svoje koristne za telo. Orehi prispevajo k normalnemu delovanju srca in možganov, pistacije pa so naravni antioksidant.

    Kje je največ beljakovin?

    Beljakovine (beljakovine) najdemo v vseh oreščkih. Vsaka vrsta ima različne kazalnike količine beljakovin. Nesporni vodja je arašidi, ki vsebujejo 26% beljakovin. Prigrizek z arašidi je odličen za dodajanje moči in izboljšanje zmogljivosti. Zato je arašidovo maslo sestavni del jedilnika profesionalnih športnikov. Še posebej koristno je med aktivnimi treningi za pridobivanje mišične mase..

    Mandlji so na drugem mestu po vsebnosti beljakovin. Sestavljen je iz 20%. Glavna korist mandljev je pomanjkanje ogljikovih hidratov. Normalizira raven sladkorja v krvi.

    Pistacije vsebujejo enako količino beljakovin. Izdelek pozitivno vpliva na moško moč. Vsebuje veliko količino antioksidantov, ki koži dajejo mladost, elastičnost.

    Pozor! Lešniki vsebujejo 15 gramov beljakovin na 100 g izdelka. To je skoraj dvakrat manj kot pri arašidih. A lešniki niso nič manj koristni, ker vsebujejo veliko količino vitaminov in mineralov..

    Enako količino beljakovin najdemo v orehih. Najmanj beljakovin najdemo v pinjolah - 10 gramov na 100 g izdelka.

    Kako pravilno jesti?

    Priporočila za uporabo oreščkov:

    1. Izdelek je bolje kupiti v lupini in ga očistiti pred jedjo..
    2. Odmerek na dan ne sme presegati 30 gramov, da ne zaužijete dodatnih kalorij.
    3. Potrebujete nepredelana jedrca, brez dodane soli.

    Pozor! Če niste previdni in se s takšno prehrano zelo zanesete, se lahko pojavijo težave s črevesjem in zaprtje..

    Kontraindikacije

    Izdelka ne uporabljajte, če imate alergijsko reakcijo. Tudi oreški so kontraindicirani:

    • z boleznimi jeter;
    • ljudje z nagnjenostjo k debelosti;
    • s hudimi oblikami diabetesa.

    Kateri oreški vsebujejo največ beljakovin?

    Oreh je plod nekaterih grmov ali lesnih rastlin, običajno v trdi lupini in z mehkim, a ne vedno užitnim jedrcem. Najpogostejši oreh je oreh, ki se aktivno uporablja v kulinariki, skupaj z njim so priljubljenost pridobili mandlji, indijski oreščki, arašidi, lešniki.

    Vsa semena so bogata z aminokislinami in maščobami. So nepogrešljiv element v prehrani otrok, športnikov, fitnes zvezd. Kako ugotoviti, v katerih oreščkih je največ beljakovin?

    Sorte oreščkov

    Obstaja več kot 40 vrst tega sadja, vendar niso vsa užitna. Običajno je, da oreh imenujemo semena dreves ali grmovnic v gosti leseni škatli. Vendar se temu opisu ne prilegajo vsa nezemlja in obratno - opis ne zajema vseh skupin rastlin.

    Kalorije na 100 gramov:

    ImeVsebnost kalorijBeljakovineMaščobeOgljikovi hidrati
    Mandžurski oreh64329.61osem
    Arašid55026.345.29.9
    Sivi oreh61225.5712.1
    Črni oreh61924.59.39.6
    Mandelj60921.249.921.6
    Indijski oreščki64325.754.113.2
    Pistacije55620.507.
    Gretsky65415.265.27.
    Lešnik651petnajst61.29.4
    Brazilski65614.366.44.8
    Cedra67311.66119.7
    Pila71910.879.64.
    Pecan6919.2724.3
    Makadamija718osem75,75.2
    Kokos3647.36.54.8
    Bukev5766.25033.5
    Želod5098.131.453.7
    kostanj1663.43.30.6

    Vsebnost beljakovin v oreščkih se razlikuje glede na vrsto in stopnjo kuhanja. V ocvrtih jedrcih je beljakovinskega dela manj, povečuje pa se njihova vsebnost maščob in kalorij. Toda vsega sadja ni mogoče jesti surovega (na primer kostanj, indijski oreščki vsebujejo toksine, ki med toplotno obdelavo izhlapijo).

    Kateri oreščki imajo največ beljakovin

    Posebnost vseh oreščkov je lahko prebavljiva beljakovina, ki je po strukturi podobna živalski v mesu. Z nizkim odstotkom ogljikovih hidratov jedrca hranijo telo brez maščob v holesterolu, kar je super za skandinavsko prehrano ali prehrano brez ogljikovih hidratov, izsušitev telesa ali pridobivanje mišične mase za pridobivanje mišic.

    Sadje je tudi bogato z magnezijem, bakrom, fluorom, fosforjem, kalijem in jodom; vitamini skupine B, A, C, PP. Ta "izbor" uporabnih mikroelementov naredi oreščke idealen prigrizek ali priboljšek (namesto sladkarij, čokolade ali hitre hrane).

    Med sorto lahko izločimo posebne oreščke, bogate z beljakovinami, ki vsebujejo več kot 20 gramov aminokislin. Ta znesek je približno 30% dnevne vrednosti za odraslo osebo. Toda vsa jedrca so visokokalorična hrana in močni alergeni, zato je treba njihovo uporabo zmanjšati na 20 gramov na dan..

    Mandžurski

    Ta oreh je najbogatejši vir beljakovin (29 g), poreklo - Azija. Po obliki in okusu je podoben orehu, vendar je jedrce manjše, lupina pa trša. Vrtnarji imajo radi rastlino zaradi nezahtevnosti in odpornosti proti zmrzali. Drevo preživi v hladnem podnebju in rodi sladke sadeže. Glavna pomanjkljivost je debela, trda skorja. Nukleoli predstavljajo največ 20% mase.

    Obiranje je dolg postopek. Obiranje se začne konec septembra, ko koža postane tanjša in bolj suha. V tej obliki se oreški dajo v vrečke do decembra. Izvleček je potreben, da se celuloza izsuši in odmakne od sten. Postopek njegovega pridobivanja zahteva spretnost in spretnost. Tradicionalno se uporabljajo breza (za oporo) in kladivo.

    Surovine se uporabljajo za pripravo mlečnih izdelkov, sladkarij, masla, halve, paste in smetane ter slaščic. V surovi obliki je koristen pri prehladu, gastritisu, helmintičnih invazijah. Poskusi so pokazali manjšo verjetnost za nastanek raka z redno uporabo jedrc.

    Arašid

    Oreh, ki to ni - rastlina iz družine stročnic, zemeljski sadež, v tleh (ali na površini nastanejo jajčniki, ki se kasneje zakopljejo v zemljo) in tam dozorijo ter se v rdeče-rjavi lupini spremenijo v stroke z rumenimi jedri. Menijo, da je domovina fižola Južna Amerika, zdaj pa se vrsta goji po vsem svetu v toplih in vročih podnebjih.

    Sadje jemo surovo, suho ali ocvrto, olupljeno iz lupine in lupine. Toda najpogostejša uporaba arašidov v proizvodnji je maslo za kuhanje, margarina ali testenine. Beljakovine, ki sestavljajo sestavo, se hitro absorbirajo, maščobe pa se redčijo in razpršijo žolč, kar je koristno pri gastritisu in razjedah.

    Ta rastlina je močan antioksidant, ki odstranjuje proste radikale iz celic in preprečuje staranje. Uživanje arašidov - preprečevanje možganske kapi, ishemije, raka. Folna kislina obnavlja celice, vitaminska sestava pa izboljša delovanje možganov, poveča koncentracijo, pozornost.

    Arašidi so prepovedani za artritis, artrozo in protin. Prekomerna poraba prispeva k hitremu povečanju telesne mase.

    Sivi oreh

    Rastlina je dobila ime zaradi sivkastega odtenka vej in debla. Je daljni sorodnik drevesa Manchu s podobnimi okusnimi in zdravstvenimi koristmi. Tako kot Manchu je tudi siva odporna proti zmrzali in nezahtevna, vendar je slabo gojena, zato jo lahko najdete na Daljnem vzhodu, v Severni Ameriki, nekaterih regijah Ukrajine in Rusije. Agronomi in vrtnarji imajo rastlino radi zaradi hitre rasti in okrasne kroglaste krošnje..

    Ta sadež ni našel široke uporabe v kulinariki, ker je po teksturi in okusu podoben orehu, a veliko manj. Čeprav gurmani in amaterji z veseljem uživajo v kaši, nasičeni z jodom, taninom, vitamini: A, PP, B, E, C. Jedra delujejo protivnetno in celjenje ran, diuretično in holeretično, krepijo. Njihova uporaba pomaga v boju proti:

    • Prehlad, gripa, SARS;
    • Pomanjkanje vitaminov;
    • Dermatitis;
    • Migrene;
    • Helmintske invazije;
    • Sladkorna bolezen;
    • Hemoroidi;
    • Konjunktivitis;
    • Motnje v prebavnih organih in jetrih.

    Črni oreh

    Drugo ime - ameriški oreh, je zapolnilo ozemlje Severne Amerike od Teksasa do Massachusettsa. Najdemo pa ga tudi na evroazijski celini. Raje ima toplo podnebje, zraste do 50 metrov v višino - največji predstavnik vrste. Oblika sadja in njegov okus spominjata na orehe. Toda ameriški oreški vsebujejo več hranilnih snovi in ​​elementov v sledovih..

    V medicini se sadje uporablja kot analgetik, protibakterijsko sredstvo. Pripravki na osnovi črnega oreha zdravijo glive, bakterijske in helmintske invazije, pomagajo očistiti telo toksinov in toksinov. Jedro pomirja živčni sistem, lajša nespečnost, stres.

    Mandelj

    Redko drago sadje, ki ljubi zemljo, bogato s kalcijem, in veliko sončne svetlobe. Ta grm spada v rod slive, ima gosto, trdo lupino. Obstajajo tri vrste mandljev: grenki, sladki, krhki. Vsi so polni elementov v sledovih, ki jih človek potrebuje za pravilno tvorbo..

    Jedrca zagotavljajo do 30% beljakovin, kot izbrano pusto meso. Kalcij, magnezij, fosfor in mangan sodelujejo pri tvorbi kosti in mišic. In antioksidant vitamin E izboljša sestavo krvi, kar pomaga pri zdravljenju disfunkcije ledvic.

    Indijski oreščki

    Najbolj nenavadni oreški z visoko vsebnostjo beljakovin so pravzaprav odprta indijska semena in rastejo na zunanji strani brez trde lupine. Indijski orešček je nevaren strup, brez toplotne obdelave ga ni mogoče jesti, a na prodajne police na srečo pride že ocvrt. To je pravi rekorder po vsebnosti magnezija, železa in kalija. Poleg tega je poln kompleksnih ogljikovih hidratov in vitaminov in je uradno priznan kot izdelek za preprečevanje raka..

    Uživanje indijskih oreščkov blagodejno vpliva na žensko in moško telo. Oreški krepijo vid, lase, nohtne plošče in stabilizirajo srce. Poleg tega povečajo mišični tonus in libido. Sadje nadzira proizvodnjo hormonov, spodbuja pravilno tvorbo genitalij, povečuje libido, moško moč.

    Pistacije

    Zimzeleno drevo, ki raste v subtropih in tropih, obrodi občutljive sadeže v trdi školjki. Visoka cena pistacije je posledica trajanja njenega zorenja: prvi jajčniki se pojavijo pri 7 letih.

    Tradicionalna medicina uporablja pistacije za zdravljenje tuberkuloze, bolezni dojk in distrofije. Tanin, ki ga najdemo v jedrih, je adstrigentno protivnetno sredstvo. Daje želeni učinek pri zdravljenju rektalnih vnetij, stomatitisa, kolitisa, opeklin in jokajočih razjed..

    Kako pravilno uporabljati

    Jedrca je treba očistiti iz trdih lupin, redkeje iz notranjih lupin. Jemo jih surove, ocvrte, suhe, v juhah in žitih, kot prilogo. Kuharji priporočajo namakanje oreščkov v vodi, ta postopek uniči gluten, odstrani škodljive encime, prebudi aktivne snovi. Poleg tega postanejo plodovi mehkejši po teksturi in okusu. Težje kot so, dlje časa stojijo v vodi..

    Optimalni čas za uživanje je prva polovica dneva. Športnike spodbujamo, da pred vadbo pojedo pest ali naredijo beljakovinski napitek. Odrasli lahko uživajo semena vsak dan, omejitev za otroke - največ 2-krat na teden.

    Glavna indikacija je odsotnost alergij. Kontraindikacije - posamezne negativne reakcije (zaprtje, frustracije, slabost, omotica). Oreški so dovoljeni tako za nosečnice kot za starejše ljudi. Spodbujajo možgane, krepijo stene krvnih žil in kostnega tkiva. Neuporabe se v prehrano uvedejo od 3. leta dalje z dovoljenjem pediatra ob upoštevanju nekaterih lastnosti:

    1. Vse oreške je najbolje uživati ​​brez praženja, ki odvzame hranila, vendar to pravilo ne velja za indijske oreščke in mandlje (pri predelavi se črpajo kardol in cianovodikova kislina, snovi, ki povzročajo opekline, zastrupitve);
    2. Oreški so kalorični in okusni brez škropljenja s čokolado ali dodatnih slaščičarskih trikov, pogosta uporaba takšnih dobrot vodi do povečanja telesne mase;
    3. Plesniva semena izzovejo rast tumorjev in razvoj raka;
    4. Arašidove beljakovine so najmočnejši alergen (več kot 70% alergijskih reakcij je na to sadje);
    5. Za harmonično kombiniranje oreščkov z drugimi izdelki morate upoštevati delež spojin: jedrca so bogata z beljakovinami in maščobami, zato so poleg tega potrebni še ogljikovi hidrati (zelenjava, sadje, žita, ne pa meso ali ribe)..

    Norma za odraslega je 20 gramov na dan (do 50 gramov), za otroka - količina, ki se prilega njegovi dlani. Če je ta meja presežena, so možne hude zastrupitve, povečanje jeter, pojav diateze in alergij.

    Kako shraniti

    Pri izbiri sadja morate biti pozorni na lupino, vonj, barvo. Če se oreški prodajajo surovi (orehi, pistacije, oreščki iz mandža), potem mora biti trda lupina cela, brez razpok in potemnitve. Vonj po vlagi, plesni je znak videza plesni ali gliv, takšnega jedrca ni mogoče jesti. Semena sama ne smejo biti črna, skrčena, posušena ali obratno - nezrela, zelena, grenka.

    Vsak tip ima svojo temperaturo shranjevanja in optimalne pogoje: pomanjkanje svetlobe, stopnja vlažnosti zraka, pravilnost prezračevanja posod. Oreški v embalaži ne marajo toplote, neposredne sončne svetlobe, moke in kondenzacije. Najbolje je, da sadje hranite v lupini (do enega leta), v platnenih ali platnenih vrečkah, občasno premešajte in jih očistite pred prahom in škodljivci. Zrna pred sortiranjem in pakiranjem temeljito posušimo..

    Olupljenih in praženih semen ne morete hraniti dlje časa; bolje je, da jih vlijete v steklen kozarec in shranite v hladilniku. Rok uporabnosti je 30 dni. Za dolgoročno konzerviranje lahko oreščke prelijete z medom. Vadijo jedra v tesni plastični posodi, tako da lahko rok uporabnosti podaljšate za 2 meseca.

    Zdravniki priporočajo uvajanje oreščkov v prehrano od 4. do 5. leta starosti, vendar v majhnih odmerkih: drobtine na pecivu, dodatek kakavu ali drugim pijačam. Če plod ne povzroči negativne reakcije, lahko glasnost nekoliko povečamo. Redna uporaba jedrc krepi kostni, živčni, kardiovaskularni sistem organov, razvija inteligenco, pospešuje metabolizem.

    Kako ugotoviti, v katerih oreščkih je največ beljakovin?

    Koristne lastnosti oreščkov so bile znane že v starih časih. Zdaj je znano, da je skladišče vitaminov in mineralov ter pomemben vir omega-6 in rastlinskih beljakovin, ki jih potrebujemo za oblikovanje mišičnih in tkivnih celic..

    • 1. Kazalniki količine beljakovin
    • 2. Pravila shranjevanja in uporabe

    Če želite ugotoviti, kateri oreški imajo največ beljakovin, si oglejte tabelo..

    izdelkavsebnost beljakovin (g) na 100 g izdelka
    mandelj18.6
    indijski oreščki25.2
    lešnik16.1
    oreh15.6
    arašid26.3
    pistacije20.5
    Pinjole13,7

    Oreški vsebujejo veliko več beljakovin kot druga rastlinska hrana. Le redki izdelki tako organsko kombinirajo maščobe, beljakovine in mikroelemente.

    Arašid

    Arašide lahko upravičeno imenujemo prvak v vsebnosti beljakovin. Ta oreh je najljubši prigrizek modnih modelov, saj se boste zaradi nekaj oreščkov še dolgo počutili polne. Zato so bodybuilderji izbrali arašide ali bolje rečeno arašidovo maslo..

    Stopnja porabe arašidov za odraslo osebo je približno 30 g na dan. Posušeni arašidi vsebujejo ogromno kalorij - 611 Kcal, arašidovo maslo - 899 Kcal.

    Previdno morate jesti arašide za kakršne koli težave z prebavili, nagnjenost k alergijam, bolezni jeter.

    Indijski oreščki

    Na drugo mesto se lahko uvrstijo indijski oreščki. Vsebujejo toliko beljakovin kot 25,2 g in veliko ogljikovih hidratov. V zvezi s tem se ne smete zanositi z indijskimi oreščki - 10 kosov. (30 g) na dan je dovolj.

    Indijski oreščki niso okusni surovi, jedo jih ocvrte.

    Azijske in indijske kuhinje slovijo po svoji posebni ljubezni do indijskih oreščkov.

    Pistacije

    Na tretjem mestu po vsebnosti beljakovin - pistacije. Vsebujejo veliko vlaknin. Tako kot drugi oreščki vsebujejo antioksidante, ki nam pomagajo videti mlajši in lepši..

    Strokovnjaki priporočajo uživanje pistacij ljudem, ki so izpostavljeni velikim obremenitvam, pa tudi ljudem s povečano težnjo k vitkosti..

    Druga dragocena lastnost pistacij je, da spodbujajo moško moč s povečanjem aktivnosti sperme..

    Mandelj

    Četrto mesto zasedajo mandlji, tako imenovani "elitni oreh". Vsebuje veliko beljakovin - 18,6 g v 100 g.

    Srednja Azija velja za rojstno mesto mandljev. Pogosto se uporablja v španski kuhinji, zelo priljubljena v kozmetologiji.

    Diabetiki naj bodo pozorni na dejstvo, da v mandljih skoraj ni ogljikovih hidratov. Poleg tega telesu pomaga pri odstranjevanju odvečnega holesterola z nadzorovanjem ravni sladkorja v krvi. Lakoto dobro poteši zaradi visoke vsebnosti kalorij. Mandlji vsebujejo veliko kalcija, celo več kot mleko.

    A sladki mandlji so odlična poslastica. 20-30 g sladkih mandljev na dan bo telesu zagotovilo maso vitaminov in mineralov.

    Lešnik

    Naslednji na lestvici po vsebnosti beljakovin so lešniki. Ta lešnik je bil cenjen že v starih časih. Katere lastnosti mu niso bile pripisane! Naši predniki so s svojo pomočjo odstranili zlo oko, se borili proti kačam, glodalcem in zlim duhovom.

    Lešniki so gojena oblika lešnikov, ki imajo večje plodove. Poleg beljakovin vsebuje veliko vitaminov (A, E, B itd.) In še več elementov v sledovih (kalcij, kalij, magnezij, fosfor, železo, baker itd.). Ena glavnih prednosti lešnikov je kombinacija beljakovin z vitaminom E, ki blagodejno vpliva na mišično tkivo..

    Lešniki vsebujejo tudi paklitaksel, snov, ki se bori proti rakavim celicam..

    Pri izbiri lešnikov dajte prednost neolupljenim oreščkom, saj olupljeni plodovi med skladiščenjem hitro izgubijo hranila.

    oreh

    Oreh je že dolgo priljubljen pri nas. Hostese so z orehi pripravile veliko kulinaričnih receptov, katerih lupine in predelne stene se lahko uporabljajo pri izdelavi različnih zdravilnih tinktur.

    Oreh ima lastnost zniževanja krvnega tlaka, koristen je pri živčnih motnjah. Poleg tega se zaradi visoke vsebnosti hranil imenuje tudi možganska hrana..

    Pinjola

    Sibirci, ki so predvsem zaradi pinjol, slovijo po svojem zdravju. Avicenna je pisal o lastnostih cedre. Pinjoli so dobri za otroke, saj spodbujajo rast in združujejo številne vitamine in minerale.