Image

KEMIJSKA SESTAVA JETRE

Pri zdravi odrasli osebi jetra tehtajo v povprečju 1,5 kg. Nekateri raziskovalci menijo, da je treba to vrednost šteti za spodnjo mejo norme, obseg nihanj pa je od 20 do 60 g na 1 kg telesne teže..

Tabela 16.1 predstavlja nekaj podatkov o kemijski sestavi normalnih jeter.

Iz podatkovne tabele. 16.1 kaže, da je več kot 70% mase jeter vode. Vendar ne smemo pozabiti, da je masa jeter in njihova sestava podvržena znatnim nihanjem, tako v normalnih pogojih, zlasti v patoloških pogojih. Na primer, pri edemih lahko količina vode znaša do 80% mase jeter, ob prekomernem odlaganju maščob v jetrih pa se lahko zmanjša na 55%. Več kot polovico suhih ostankov jeter sestavljajo beljakovine, približno 90% pa jih predstavljajo globulini. Jetra so bogata z različnimi encimi. Približno 5% jetrne mase tvorijo lipidi: nevtralne maščobe (trigliceridi), fosfolipidi, holesterol itd. Pri hudi debelosti lahko vsebnost lipidov doseže 20% teže organa, pri maščobni degeneraciji jeter pa lahko količina lipidov znaša 50% mokre teže.

Jetra lahko vsebujejo 150-200 g glikogena. Praviloma se pri hudih parenhimskih lezijah jeter količina glikogena v njih zmanjša. Nasprotno, pri nekaterih glikogenozah vsebnost glikogena doseže 20% ali več jetrne mase.

Tudi mineralna sestava jeter je raznolika. Količina železa, bakra, mangana, niklja in nekaterih drugih elementov presega njihovo vsebnost v drugih organih in tkivih.

Goveja jetra: kemična sestava, vsebnost kalorij

Kemična sestava govejih jeter

Jetra so po kemijski sestavi eno najbogatejših živil, saj vsebujejo celoten periodni sistem in ogromno vitaminov, makro in mikroelementov. Med vitamini, ki jih vsebujejo goveja jetra, imajo vitamini najvišje razmerje: A, B9, B4, B12, B12, B5, PP. V manjši meri so prisotni vitamini: B1, B6, C, D in E. Sestoji iz 70% vode in 1,31% pepela.

Kar zadeva makrohranila, je prisotna največja količina:

  • kalij - sodeluje pri krčenju miokarda in uravnava srčni utrip, sodeluje pri prenosu signalov iz živčnih končičev, nadzoruje vsebnost soli v telesu;
  • fosfor - zagotavlja absorpcijo vitaminov, izboljšuje delovanje živčnega sistema, uravnava kislinsko-bazično ravnovesje in uravnava presnovne procese.

Manjše razmerje vsebuje:

  • kalcij - sodelovanje pri tvorbi kostnega tkiva, nadzor krvnega tlaka, normalizacija srčnega utripa, pozitiven učinek na stanje kože, izboljšanje stanja sten krvnih žil;
  • magnezij - povečanje imunskega sistema, proizvodnja energije za življenje, protiteles, sodelovanje pri strjevanju krvi, sinteza beljakovin;
  • natrij - uravnavanje ravnovesja vode in soli, preprečevanje dehidracije, sodelovanje pri sintezi klorovodikove kisline, podpora delu organov kardiovaskularnega sistema.

Največji delež elementov v sledovih pade na naslednje:

  • selen - vpliva na vse vrste presnove, spodbuja tvorbo ščitničnih hormonov, spodbuja absorpcijo joda in vitamina E;
  • baker - neposredno vključen v sintezo beljakovin in encimov, vpliva na razvoj tkiv in celic v telesu, zlasti krvi, prenaša kisik v tkiva;
  • železo - sodeluje pri tvorbi krvi, prenaša kisik v tkiva, uravnava absorpcijo v vodi topnih vitaminov, povečuje obrambno sposobnost telesa, nevtralizira delovanje strupenih snovi;
  • cink - pozitivno vpliva na stanje kože obraza, las, nohtov, pomaga krepiti kosti, uravnava vsebnost alkalij in kislin v krvi.

Relativno majhna vsebnost mangana, ki je potreben za zdrav razvoj okostja in celic, je vključena v hematopoezo.

Kljub dobremu odstotku hranil v tem izdelku je holesterola dokaj veliko..

Hranila izdelka na 100 gramov:

  • Beljakovine - 20,36 gramov.
  • Maščoba - 3,63 grama.
  • Ogljikovi hidrati 3,89 grama.

Kalorična vsebnost izdelka

Vsebnost kalorij v tem izdelku se v surovi obliki razlikuje od kuhanega in se razlikuje glede na toplotno obdelavo, tehnologijo kuhanja in različne dodatne izdelke. Tako je vsebnost kalorij v ocvrtih govejih jetrih bistveno višja kot pri drugih tehnologijah predelave. Vsebnost kalorij v surovi goveji jetri je 135 kcal (565,22 kJ). Kljub temu, da med dieto šteje vsaka kalorija, mora biti tak izdelek vključen v prehrano, saj vsebuje veliko snovi, ki so potrebne telesu.

Spodnja tabela prikazuje vsebnost kalorij v jetrih, odvisno od vrste predelave.

N / aTip toplotne obdelave in z dodatnimi izdelkiVsebnost kalorij na 100 gramovEnergijska vrednost govejih jeter v kJ
1.kuhana116485,67
2.za par130544,28
3.enolončnica191799,68
4.ocvrti200837,36
petv kisli smetani145607.09

Uporabne in škodljive lastnosti

Koristne lastnosti vključujejo visoko vsebnost vitamina A in skupine B. Zdravniki in nutricionisti priporočajo vključitev jeter telet in krav v prehrano otrok in nosečnic ter njihovo uporabo za preprečevanje bolezni, kot sta diabetes in ateroskleroza. Zaradi visoke vsebnosti kroma, ki je odgovoren za strjevanje krvi, je priporočljivo, da ga uporabljamo v primeru prekomernega dela in za obnovo človeškega telesa po bolezni ter za preprečevanje tromboze.

Najbolj uporabna je kuhana vrsta tega izdelka. V kuhani obliki se ohrani največja količina hranil, ki jih človeško telo asimilira. Izdelek je zaradi vsebnosti folne kisline uporaben za majhne otroke.

Zaradi vse uporabnosti tega izdelka njegova zelo pogosta uporaba ni priporočljiva, saj lahko škoduje človeškemu telesu. Če uživate kateri koli uporaben izdelek v prevelikih količinah, se učinkovitost njegovega delovanja izgubi, zato morate vedno vedeti, kdaj se ustaviti in poslušati signale telesa. Vsebni ekstrakti (vmesni produkti presnove kompleksnih snovi) lahko pri starejših ovirajo prebavo. Ta izdelek ni priporočljiv za ljudi z visokim holesterolom v krvi..

FitAudit

FitAudit je vaš vsakdanji prehranski pomočnik.

Resnične informacije o hrani vam bodo pomagale shujšati, pridobiti mišično maso, izboljšati zdravje, postati aktivna in vesela oseba..

Zase boste našli veliko novih izdelkov, ugotovili njihove resnične koristi, iz prehrane odstranili živila, za katera prej sploh niste vedeli o nevarnostih.

Vsi podatki temeljijo na zanesljivih znanstvenih raziskavah, uporabljajo jih lahko tako amaterji kot profesionalni strokovnjaki za prehrano in športniki.

Jetra

Jetra so nekakšen stranski proizvod, ki ima svoje značilnosti in dragocene biološke lastnosti. Jetra spadajo med dobrote in zdravila. Struktura tkanine, poseben okus, enostavnost ločevanja hranil od strome naredijo ta izdelek nenadomestljivo osnovo za pripravo paštet in jetrnih klobas..

Beljakovine v jetrih vsebujejo enako količino kot v govedini, vendar se po kakovosti ta beljakovina bistveno razlikuje. Glavna značilnost jeter je prisotnost železovih beljakovin v njihovi sestavi. Glavna beljakovina železa v jetrih, feritin, vsebuje več kot 20% železa. Ima pomembno vlogo pri tvorbi hemoglobina in drugih krvnih pigmentov.

V jetrih je veliko vode, zato se hitro poslabšajo. Pred kuhanjem ga je treba natančno preučiti, vse nezaupljive stvari je treba neusmiljeno uničiti. Jetra se bodo izkazala za posebej nežna, če jih pred kuhanjem nekaj časa držite v mleku. Dodatne dve do tri minute praženja govejih jeter pokvarijo okus in postanejo žilavi in ​​suhi.

Pred toplotno obdelavo je treba jetra osvoboditi žolčnih kanalov in filmov ter temeljito sprati. Svinjska jetra imajo rahlo grenkobo.

Koristne lastnosti jeter

Jetra vsebujejo 70-73% vode, 2-4% maščob, 17-18% beljakovin, vključno z vsemi esencialnimi aminokislinami. Jetra so zelo bogata z vitamini B, pa tudi vitaminov A, D, E, K ni. Jetra vsebujejo makro in mikroelemente, kot so železo, fosfor, kalij, natrij, kalcij, magnezij, baker.

Že v starih časih so ljudje imeli idejo o zdravilnih lastnostih jeter: v Egiptu so iz jeter pripravljali veliko jedi, veliki Avicenna pa je že v 11. stoletju v svojem znamenitem zdravniškem spisu predpisoval sok iz kozjih jeter bolnikom z okvarjenim vidom, čeprav vitamin A še ni bil vedel.

Jetra vsebujejo veliko popolnih beljakovin, ki vključujejo tako pomembne elemente, kot sta železo in baker, in v lahko prebavljivi obliki. Naše telo potrebuje železo za normalno sintezo hemoglobina, baker pa je že dolgo znan po svojih protivnetnih lastnostih. Poleg teh elementov jetra vsebujejo še kalcij, magnezij, natrij, fosfor, cink; vitamini A in C, vitamini skupine B; aminokisline: triptofan, lizin, metionin. Jetra so še posebej bogata z vitaminom A, ki je bistvenega pomena za zdravje ledvic, delovanje možganov, normalen vid, pa tudi gladko kožo, goste lase in močne zobe..

Pravilno pripravljena jed iz svežih jeter lahko našemu telesu zagotovi poln dnevni vnos številnih vitaminov in mineralov, zato so jetra tako koristna za majhne otroke, nosečnice in ljudi, nagnjene k aterosklerozi in diabetesu..

Jetra proizvajajo tudi posebno snov - heparin, ki se v medicini uporablja za normalizacijo strjevanja krvi pri bolnikih. Torej so jetra koristna tudi za preprečevanje tako nevarne bolezni, kot je tromboza..

Morda najbolj uporaben izdelek, ki nam je na voljo, nutricionisti menijo, da so ribje jetra, in sicer trska in polok. Jetra trske ne vsebuje samo vitamina A, temveč tudi vitamin D, ki je potreben za tvorbo zdravega kostnega tkiva. Če ženska med nosečnostjo redno uživa jetra trske, se bo otrok rodil močnejši z močnim imunskim sistemom..

Strokovnjaki priporočajo uporabo jeter za bolnike s srčno-žilnimi in živčnimi boleznimi, za težave s sklepi, pa tudi za zmanjšanje količine holesterola v telesu. Zelo koristno je za otroke z anemijo. Svinjska in goveja jetra so dobra za kadilce. Jetra vsebujejo krom, ki pomaga pri aterosklerozi, diabetesu.

Nevarne lastnosti jeter

Nikoli ne kupujte jeter z neravnimi ali rahlimi grudicami, lise so znak resnih bolezni pri živalih.

Piščančja jetra so kontraindicirana pri ljudeh z visokim holesterolom, saj lahko poslabšajo položaj in izzovejo bolezni srca in ožilja.

Starejši ljudje lahko zaradi vsebnosti ekstraktivnih snovi v njih zaužijejo največ 100 g jeter na teden.

Jeter ni priporočljivo uporabljati za razjede in ledvične bolezni, saj vsebujejo veliko beljakovin. Poleg tega ne morete jesti jeter živali, ki so bile gojene v ekološko onesnaženih krajih..

Med nosečnostjo se ne sme zlorabljati jeter polenovke, saj lahko njegov retinol povzroči motnje v razvoju ploda.

Video vam bo povedal, kako kuhati eno izmed okusnih in zdravih jedi - goveja jetra s kislo smetanovo omako. Poleg samega recepta bo avtor video posnetka razkril še skrivnosti, kako narediti jetra mehka in se stopiti v ustih..

Jetra

Jetra so stranski proizvod, ki se od govejega mesa bistveno razlikuje po kemični sestavi in ​​strukturi. Aktivno se uporablja pri kuhanju za ustvarjanje pite, klobas iz jetrnih jedi, konzervirane hrane in nadevov za pite. Jetra so razvrščena kot zdravila, saj delujejo na telo proti slabokrvnosti, imunomodulatorno, zaščito proti raku, antidepresivi in ​​protivnetno..

  • Katera jetra kupiti?
  • Priporočila za izbiro svežih jeter
  • Kemična sestava
  • Korist in škoda
  • Recepti za gospodinje
  • Uvedite jetra v hranjenje dojenčkov?
  • Zaključek

Danes velja mnenje, da se drobovine ne sme jesti, saj se toksini, ki vstopajo v telo živine, zadržujejo v njenih tkivih. To velja za živali, gojene na okolju neprijaznih območjih z zdravljenjem z antibiotiki. Če govedo nikoli ni bilo bolno in je jelo visokokakovostne hrane, vsebuje njegov hematopoetski organ koristne bistvene snovi (aminokisline, vitamini, mikro- in makroelementi, maščobne kisline).

Podrobno razmislimo o merilih za izbiro "dobre" jeter, kemični sestavi, lastnostih.

Katera jetra kupiti?

Sveža jetra, ki niso bila zamrznjena, imajo največjo hranljivo vrednost. Rok uporabnosti takega izdelka je 2 dni. Če jetra shranjujemo pri sobni temperaturi (na primer v mesnih paviljonih), se to obdobje skrajša na 6 do 8 ur. Po preteku tega časa se jetra spremenijo v "gojišče" zajedavskih invazij (saj sok, ki odteka iz izdelka, služi kot gojišče mikrobov). Za podaljšanje roka uporabnosti izdelka (do 2 - 3 mesece) ga damo v zamrzovalnik. Vendar pod vplivom nizkih temperatur poslastica izgubi svoje hranilne lastnosti. Če svežih jeter ni mogoče kupiti, dajte prednost izdelku, ki je prestal le en cikel zamrzovanja. Nič več!

Znaki, ki označujejo ponovno zamrzovanje surovin po odtajanju:

  1. Nejasne besede na nalepki, vključno z datumom pakiranja, proizvajalcem, rokom uporabnosti, neto težo.
  2. Rožnati kristali na površini, neenotne barve. Ko so jetra enkrat zamrznjena, imajo gladek rez z rahlo plastjo ledu. Ko jo pritisnete, se voda otopi (po 15 sekundah).
  3. Oranžno obarvanje piščančjih jeter.
  4. Slab vonj.

Poleg tega, če so v embalaži vidni koščki ledu, je bil izdelek pred zamrzovanjem "črpan" z vodo..

Priporočila za izbiro svežih jeter

Glede na to, da se brezvestni proizvajalci vse bolj zatekajo k trikom za sanacijo izdelka, ki mu je potekel rok uporabnosti, je pomembno, da potrošniki vedo, kako izgledajo kakovostne sveže drobovine..

Subtilnosti izbire piščančjih jeter

  1. Barva neokuženih svežih drobovin je svetlo rjava z bordo odtenkom. Pri bolni ptici so jetra pobarvana v bledo rumene ali skoraj črne tone. Hkrati sprememba sence "hematopoetskega" organa kaže na prisotnost patogenih mikroorganizmov (salmonela, kampilobakter) v njem. Če je sveža jetra oranžna, so jo večkrat odtajali.
  2. Zelenkaste pike na jetrih - prebavni sok ptice se je razlil na organ iz poškodovanega žolčnika (med ekstrakcijo). Če uporabljate takšne surovine, se bo jed izkazala z grenkobo..
  3. Sveža jetra imajo prijetno, rahlo sladkasto aromo. Če kisel vonj prihaja iz surovin, drobovina poteče.

Ne pozabite, da se skoraj vedno dodajajo antibiotiki dopolnilni hrani za preprečevanje bolezni pri perutnini (na perutninskih farmah). Zato piščančja jetra "po domače" v 80% primerov vsebujejo kloramfenikol in tetraciklin, ki povzročata alergijske reakcije.

Merila za izbor govejih in svinjskih jeter

  1. Barva kakovostne drobovine je od rjave do temno rdeče. V tem primeru je barva jeter neposredno odvisna od starosti živali. Starejša kot je živina, temnejši je njen organ za čiščenje krvi. Poleg tega so v strukturi jeter "srednjih let" pogosto prisotni madeži, modrice, sluz ali plesen..
  2. Film, ki pokriva organ, mora biti enakomeren in gladek, brez poškodb. Če je na lupini siva prevleka, so se drobovine poslabšale.
  3. Blago, ki mu je potekel rok uporabe, je mogoče zlahka prepoznati po barvi krvi, ki teče iz njega. Sveža kri v jetrih je škrlatna, zastarela kri je temno rdeča.
  4. Struktura zdravega organa pri mladi kravi je ohlapna in nežna, pri prašiču pa porozna in zrnata..
  5. Kakovostni klavnični odpadki (goveja in svinjska jetra) imajo sladkast značilen vonj. Kisla aroma (oddajanje amoniaka) ali drugi tuji vonji kažejo na poslabšanje surovin.
  6. Pri izbiri poslastice skrbno preučimo žolčne kanale. V zdravih jetrih se robovi lukenj po barvi ne razlikujejo od glavne strukture. Če so žolčni kanali pobarvani v sivo-cianotični odtenek, je žival že večkrat bolela.
  7. Sveža jetra so videti čvrsta, vlažna, prožna in sijoča. Majhni vključki, mehurčki ali lise v strukturi "govorijo" o prisotnosti parazitskih invazij.

Po nakupu je treba jetra še isti dan toplotno obdelati.

Kemična sestava

Jetra so skladišče hranil. Glede kemijske sestave stranski proizvod nikakor ni slabši od mesne rezance.

Tabela št. 1 "Sestava sestavin piščančjih, govejih in svinjskih jeter"
ImeVsebnost hranil na 100 gramov, miligrami
Telečja jetraSvinjska jetraPiščančja jetra
Vitamini
Vitamin A (retinol, beta-karoten)osem3.412.
Vitamin E (tokoferol)0,850,50,35
Vitamin B1 (tiamin)0,460,40,53
Vitamin B2 (riboflavin)2.22.12.
Vitamin B3 (niacin)13.12.13.3
Vitamin B4 (holin)6355.17194
Vitamin B5 (pantotenska kislina)6.85.86.2
Vitamin B7 (biotin)0,0980,08-
Vitamin B6 (piridoksin)0,70,520,9
Vitamin B9 (folat)0,240,2250,24
Vitamin B12 (kobalamin)0,060,03-
Makrohranila
Kalij277271289
Kalcijdevetdevetštirinajst
Magnezijdevetnajst20.24.
Natrij1048190
Žveplo239187-
Fosfor315345270
Klor10080-
Elementi v sledovih
Železo6.920.117.4
Mangan0,320,270,32
baker3.83.0,39
Molibden0,110,0820,058
Cinkpet4.6.6
Amino kisline
Arginin125010801010
Valine125012501260
Histidin850520420
Izolevcin9301000940
Levcin159017501930
Lizin143014901070
Metionin440430420
Treonin810920720
Triptofan240310400
Fenilalanin930970980
Tirozin730710670
Polinenasičene maščobe
Dokozaheksaenojska kislina (omega-3)18090deset
Linolna kislina (omega-6)420320580
Arahidonska kislina (Omega-6)220280120
Tabela številka 2 "Hranilna vrednost govejih, svinjskih in piščančjih jeter"
KomponenteVsebnost hranil na 100 gramov, gramov
Telečja jetraSvinjska jetraPiščančja jetra
Beljakovine17.918.820.4
Maščobe3.83.95.8
Ogljikovi hidrati5.34.71.4
Voda71.671.270,8
Pepel1.41.41.4
Holesterola270130350

Energijska vrednost 100 gramov govejih jeter je 127 kalorij, svinjina - 109 kalorij, piščanec - 140 kalorij.

Korist in škoda

Zaradi bogate sestavine sestavin jetra blagodejno vplivajo na človeško telo. Glede na to, da imajo drobovine nizko kalorično vsebnost, so vključene v prehrano.

  1. Poveča koncentracijo hemoglobina v krvi (zaradi vsebnosti železovih beljakovin in vitamina A).
  2. Uravnava procese strjevanja krvi, preprečuje nastajanje trombov (zaradi prisotnosti beljakovin heparina in kroma).
  3. Optimizira kognitivne funkcije možganov, normalizira psiho-čustveno ozadje (vitamini skupine B, fosfor, magnezij, triptofan optimizirajo možganski pretok krvi in ​​spodbujajo sintezo serotonina).
  4. Izboljša videz kože, poveča ostrino vida (ker so jetra "dobavitelj" vitamina A).
  5. Poveča vzdržljivost telesa do močnih obremenitev in fizičnega treninga (zaradi bogate beljakovinsko-aminokislinske sestave).
  6. Lajša mačka, lajša napade migrene (zaradi vsebnosti aminokislin).
  7. Krepi imunski sistem, spodbuja protivirusno obrambo telesa (zaradi prisotnosti naravnih antioksidantov).
  8. Krepi kostno tkivo, izboljša strukturo vezi in kit (te mehanizme nadzorujejo lizin, fosfor in kalcij).
  9. Odstrani odvečno tekočino iz telesa, lajša mišično napetost in krče (zaradi prisotnosti kalija).
  10. Izboljša presnovo esencialnih maščob, pospeši proces hujšanja (vitamini B, maščobne kisline in beljakovine spodbujajo preoblikovanje zalog lipidov v energijo).

Kdo mora uživati ​​drobovine?

Jetrne jedi so namenjene predvsem ljudem, ki trpijo zaradi anemije zaradi pomanjkanja železa..

Poleg tega imajo povečano potrebo po beljakovinah:

  • športniki;
  • ljudje, ki se ukvarjajo z ročnim delom;
  • nosečnice in doječe matere;
  • otroci;
  • bolniki, ki so prejeli opekline in odprte rane na telesu;
  • kratkovidni ljudje.

Jetra uživamo previdno v naslednjih primerih:

  • v starosti (zaradi vsebnosti ekstraktivnih snovi);
  • s kršitvami metabolizma lipidov, ki jih spremlja hiperholesterolemija;
  • če obstajajo kronične ledvične patologije (pielonefritis);
  • z poslabšanjem razjed na želodcu.

Ne pozabite, da je za hrano dovoljeno uporabljati samo zdrava jetra, ki niso pridobljena od bolnih živali..

Če so živalski krmi dodali antibiotike, je njen organ toksičen in lahko spodkopava zdravje ljudi (povzroča alergije, zastrupitev telesa).

Kako kuhati drobovine?

Jetra so nežen prehranski izdelek, s katerim se radi pogostijo odrasli in otroci. Če pa je nepravilno obdelana, izgubi svoj okus, postane suha, grenka in ostra..

Razmislite o zapletenosti priprave surovin:

  1. Pred obdelavo se jetra očistijo iz filmov in žolčnih kanalov. Hkrati je posebna pozornost namenjena odstranjevanju lupine s površine govejih, jagnječjih in svinjskih organov. Za lažji postopek se drobovina za 2 minuti potopi v toplo vodo. Nato film (na rezu) odstranimo z ostrim nožem in nežno potegnemo z enega roba.
  2. Pripravljene surovine narežemo na porcije in jih za 40 - 60 minut namočimo v ohlajenem mleku (da odstranimo grenkobo in zmehčamo strukturo).
  3. Pred kuhanjem jetra posušite na papirnati brisači.
  4. Izdelek pražite največ 4 - 6 minut na zmernem ognju (na vsaki strani). Glavni pokazatelj pripravljenosti jedi je sproščanje bistrega soka, ko ga prebodemo z vilicami. Za tvorjenje apetitne skorje je surovina potopljena v pšenično moko.
  5. Jetra so na koncu kuhanja nasoljena (ko začimba pobere vlago in izdelek izsuši).

Če ni časa za predelavo surovin, svež izdelek 2 - 3 minute kuhamo v slani vodi in damo v hladilnik. Nato je "polizdelek" podvržen kakršni koli toplotni obdelavi (kratkotrajni).

Recepti za gospodinje

Jetrna pasta

  • jetra - 500 gramov;
  • korenje - 300 gramov (2 kosa);
  • čebula - 150 gramov (1 kos);
  • maslo - 150 gramov;
  • maščobe - 30 - 50 gramov;
  • začimbe, sol (po okusu).
  • pripravite stranski proizvod za predelavo (sperite pod vodo, očistite lupino in žolčne kanale, narežite na majhne koščke);
  • pražite surovino, dokler ne nastane "lahka" skorja (3 - 4 minute);
  • olupite, nasekljajte čebulo in korenje;
  • ocvrta jetra dušimo z zelenjavo in zaseko (do mehkega);
  • dobljeno mešanico zmeljemo v mešalniku ali mlinčku za meso.

Če želite pašteto okrasiti v zvitku, končno maso razporedite na folijo za živila. Nato na zmes nanesemo zmehčano maslo. Po tem se pašteta zvije v zvitek in pošlje v hladilnik (za hlajenje). Pred serviranjem izdelek razrežemo na porcije.

Saltison jeter

  • jetra - 700 gramov;
  • česen - 200 gramov (2 glavi);
  • jajca - 2 kosi;
  • zdrob - 15 gramov;
  • maščoba - 300 gramov;
  • čebula - 100 - 150 gramov (1 - 2 kosi);
  • sol, začimbe - po okusu.
  • pripraviti drobovine;
  • surovo jetra zmeljemo v mlinčku za meso ali mešalniku;
  • mleto meso, jajca, česen in zdrob združimo, pustimo, da nabrekne 30 minut;
  • olupite, sesekljajte, podušite čebulo;
  • zmeljemo mast;
  • mešanici jeter dodajte začimbe, čebulo in maščobo;
  • namažite salison na plastične vrečke;
  • vrečke potopite v toplo vodo in zavrite;
  • kuhajte dobroto 3 ure (na majhnem ognju).

Po ohladitvi je salison pripravljen za uživanje.

Jetrna torta

  • jetra - 600 gramov;
  • jajca - 2-3 kosov;
  • moka - 30 - 45 gramov;
  • sol - 2,5 - 4 grame;
  • piment - 1,25 grama;
  • česen - 40 gramov (3-4 stroki);
  • rastlinsko olje - 45 - 60 mililitrov;
  • čebula - 150 - 200 gramov (3 kosi);
  • majoneza - 200 gramov.
  • jetra prenesite skozi mešalnik ali mlin za meso;
  • mleto meso kombinirajte z jajci in moko;
  • jetrni masi dodajte sol, poper in česen (drobno sesekljan);
  • zmes razdelite na 5 enakih delov;
  • en del sestavka vlijemo v vročo ponev (naoljeno);
  • palačinko prepražimo na obeh straneh (po 4 minute);
  • specite preostale jetrne pogače;
  • dušite čebulo na rastlinskem olju;
  • spodnjo "torto" premažemo z majonezo (2 žlici);
  • položite ocvrto čebulo na vrh majoneze;
  • torto pokrijte z naslednjo palačinko;
  • prepognite celo torto v določenem zaporedju.

Po kuhanju posodo postavimo na hladno za 40 minut (za namakanje).

Lonci s krompirjem in jetri

Glavni sestavni deli (za 2 posodi po 500 mililitrov):

  • jetra - 500 gramov;
  • kisla smetana - 200 gramov;
  • trdi sir - 150 gramov;
  • krompir - 600 gramov;
  • korenje - 200 gramov;
  • čebula - 150 gramov;
  • sol, začimbe - po okusu.
  • odstranite lupino, čebulo narežite na pol obroče;
  • nasekljajte olupljeno korenje in sir (na ribežu);
  • razrežite jetra, razrežite na porcije;
  • prepražimo čebulo in korenje;
  • kombiniramo zelenjavno paniranje z jetri in damo v ponev, na pol kuhamo na majhnem ognju;
  • dodajte sol, poper, kislo smetano;
  • zelenjavni preliv dajte 5 - 10 minut;
  • olupljen krompir narežemo (na trakove) in pražimo v ponvi (10 minut);
  • na dno lonca položimo mešanico jeter in zelenjave, nanjo položimo krompir, potresemo s sirom;
  • posodo pečemo v pečici 30 minut (ne pokrivajte s pokrovom).

Pri serviranju začinite z rastlinskim oljem.

Uvedite jetra v hranjenje dojenčkov?

Mnoge matere so prepričane, da se dojenčkom ne sme dajati drobovine, saj njihov encimski sistem še ni popolnoma oblikovan. Vendar to ni povsem res. Glede na to, da do enega leta otrok intenzivno raste, do 8. do 9. meseca življenja materino mleko ne more zadovoljiti otrokove dnevne potrebe po hranilih. Zato je do te starosti otrokovo telo nagonsko "pripravljeno" na uživanje novih izdelkov. Teleča jetra se v otrokov jedilnik vnesejo šele potem, ko se otrok prilagodi mesnim dopolnilnim živilom (kot del otroške hrane).

Primarni del poslastice ne sme presegati 2,5 grama na dan.

Hkrati je pomembno spremljati skladnost blata in otrokove kože. Če ima otrok alergijski izpuščaj ali drisko, se jetrna mešanica prekliče. Če ni negativnih posledic, stranski proizvod uvajamo sproti (enkrat na teden namesto mesne hrane). Po 1,5 mesecih lahko otrokovo prehrano dopolnimo z domačim jetrnim pirejem.

Kako pravilno kuhati drobovine za dojenčka?

Za hranjenje enoletnega otroka so idealna telečja jetra (kuhana). Kuhanje se začne s temeljitim izpiranjem surovin pod tekočo vodo. Po tem izdelek postavimo v toplo vodo in kuhamo 6 minut (na majhnem ognju). Nato varjene jetra odstranimo in damo v posodo s svežo vodo. V čisti tekočini (brez dodajanja soli) se drobovina pripravi. Po tem se film odstrani iz kuhanih surovin in zdrobi do kašastega stanja (na mešalniku, mlincu za meso ali skozi sito). Za odpravo specifičnega okusa se mešanici doda zelenjavna kaša ali otroška kaša.

Ne pozabite, da se jetrna domača dopolnilna hrana v otrokov jedilnik uvaja postopoma, od 5 gramov na dan. Z normalno toleranco izdelka se dnevni delež poveča na 50 - 60 gramov.

Zaključek

Jetra so hranljivi stranski proizvodi, ki se pogosto uporabljajo v kulinariki. Mesna poslastica oskrbuje telo z železovimi beljakovinami, aminokislinami, beta karotenom, vitamini skupine B. Zaradi bogate sestavine sestavin se jetra uporabljajo v dietetiki za povečanje koncentracije hemoglobina v krvi, normalizacijo metabolizma, stabilizacijo psiho-čustvenega ozadja, izboljšanje ostrine vida, krepitev imunosti, povečanje telesna in duševna vzdržljivost. Vendar se ti "učinki" pojavijo šele, ko se porabijo sveže kakovostne surovine..

Ne pozabite, da so zdrava sveža jetra enakomerno obarvana rjavo rdeče. Hkrati v njegovi strukturi ni madežev, mehurčkov in vključkov, pri prebodu pa se sprošča škrlatna kri.

Priporočljivo je, da klavnični izdelek zaužijete 2 - 3 krat v 7 dneh, 200 - 250 gramov (za odrasle). Še posebej pomembno je redno jesti jetra za nosečnice, otroke, športnike, ljudi, ki se ukvarjajo s fizičnim in duševnim delom, saj služijo kot nekakšna prehrana za telo, ki je v teh obdobjih še posebej ranljivo. Pri starejših odraslih je pomembno, da dnevni delež drobovine omejimo na 40 gramov (zaradi prisotnosti heparina). Poleg tega jetra previdno uživamo pri kroničnih disfunkcijah ledvic, lezijah prebavnega trakta, visokih koncentracijah holesterola, alergijah na hrano.

Goveja jetra

Goveja jetra so eden od notranjih organov goveda, ki ga jedo. Pri kuhanju ima prijeten grenak okus in nežno teksturo. V kulinariki je priljubljen zaradi pomembne hranilne vrednosti. Uživa se predvsem v kuhanih in dušenih, redkeje ocvrtih, uporablja pa se tudi pri pripravi različnih mesnih dobrot.

Vsebnost kalorij

100 gramov govejih jeter vsebuje približno 130 kcal.

Sestava

Za kemično sestavo govejih jeter je značilna visoka vsebnost vode, beljakovin, maščob, ogljikovih hidratov, vitaminov (A, B1, B2, C, E), makro- (kalij, kalcij, natrij, magnezij, fosfor) in mikroelementov (železo, jod, mangan, baker, selen, krom, fluor, cink).

Kako kuhati

Zaradi pomembne hranilne vrednosti, relativne zdravstvene varnosti ter privlačnega okusa in arome so goveja jetra ena izmed najbolj priljubljenih živil. Enostavnost priprave omogoča različne načine kuhanja. Zaradi tega je seznam jedi, pripravljenih iz govejih jeter, izjemno širok. Te drobovine jemo v kuhani, ocvrti in dušeni obliki, za pripravo solat in prigrizkov, pire juh in kotletov, enolončnic in paštet, klobas in zvitkov, govejega strogana, kebabov, pekovskih izdelkov.

Toda hkrati je treba upoštevati številne odtenke, povezane s posebnostmi govejih jeter. Najprej je to trajanje toplotne obdelave, zlasti pri cvrtju. Pretirano dolgotrajna izpostavljenost toploti negativno vpliva ne samo na hranilno vrednost te sorte drobovine, temveč tudi na organoleptične lastnosti - goveja jetra postanejo po nepotrebnem žilava in praktično neokusna. Poleg tega je pri kuhanju sposoben prevzeti arome drugih živil. Zato je pri pripravi jedi iz govejih jeter priporočljivo uporabljati različne sestavine z intenzivnim okusom in aromo, od navadnih zelišč do različnih sadežev..

Kako postreči

Jedi iz govejih jeter postrežemo tako ločeno kot priloge, ki jih je najbolje postreči s ocvrto, kuhano in dušeno zelenjavo ter žitaricami ali testeninami. Kot dodatek so priporočljivi pekovski izdelki, pekoče omake.

S čim se kombinira

Goveja jetra se dobro ujemajo z najbolj priljubljenimi živilskimi izdelki, zlasti z zelenjavo, gobami, mlečnimi izdelki, žiti in testeninami, nekaterim sadjem.

Kako izbrati

Pri izbiri govejih jeter se morate osredotočiti predvsem na njihov videz. Kakovostne stranske proizvode te vrste odlikujejo gosta in elastična konsistenca, gladka površina, enakomerno obarvana v temne odtenke rdeče-rjave barve, pa tudi odsotnost žolčnika s kanali in zunanjimi krvnimi žilami ter bezgavkami.

Skladiščenje

Dejstvo, da so goveja jetra naprodaj zamrznjena, je povsem enostavno razložiti. Dejstvo je, da ima ta svež stranski proizvod izjemno kratek rok trajanja: pri sobni temperaturi - približno 12 ur, pri temperaturi od 4 do 8 stopinj - največ 2-3 dni. V zamrznjeni obliki se goveja jetra shranjujejo veliko dlje - do nekaj mesecev pri temperaturi, ki ni višja od minus 16 stopinj Celzija. V tem primeru ga je treba odtajati postopoma, pri čemer se izogibajte nepotrebni agresivni izpostavljenosti toploti..

Koristne lastnosti

Kemična sestava govejih jeter je impresiven seznam različnih biološko aktivnih snovi, ki so večinoma bistvenega pomena za človeško prehrano. Zlasti jedi iz te drobovine spodbujajo procese hematopoeze in metabolizma, preprečujejo pojav številnih bolezni ledvic, kardiovaskularnega, prebavnega in centralnega živčnega sistema. Poleg tega goveja jetra zagotavljajo učinkovito zaščito pred škodljivimi učinki tobaka in alkohola, izboljšujejo stanje kostnih in mišičnih tkiv, normalizirajo strjevanje krvi, delujejo antioksidativno, protivnetno in imunostimulirajoče..

Omejitve uporabe

Posamezna nestrpnost, visoka raven holesterola, starost (uporabljajte previdno), kronične in nedavne bolezni srca in ožilja (miokardni infarkt, možganska kap, angina pektoris, tromboza), velika verjetnost, da jetra vsebujejo nevarne za zdravje snovi, potreba po obvezni toplotni obdelavi pred jedjo.

Visoka vsebnost kalorij v jetrih ne ovira izgube teže

Jetra imajo visoko vsebnost kalorij, zaradi česar jih ni mogoče jasno vključiti na seznam prehranskih izdelkov. A tudi z visoko vsebnostjo kalorij v jetrih se jim ne smete odpovedati, saj je med dieto še posebej pomembno, da je dieta popolna. Poleg tega se vrednost kalorij močno razlikuje glede na način kuhanja jeter in na to, kakšna jetra nameravate kuhati.

Sestava in vsebnost kalorij

BJU: beljakovine, maščobe in ogljikovi hidrati

V 100 g piščančjih jeter:

  • 20,5 g beljakovin;
  • 5,8 g maščobe;
  • 0,72 g ogljikovih hidratov.

Stranski proizvod vsebuje tudi aminokisline (AA), pomembne za zdravje ljudi - metionin in triptofan. Glikozaminoglikan dopolnjuje heparin.

Vitaminski profil

100 g vsebuje: 12 mg vitamina A (ekvivalent retinola ali RE); do 13,4 mg - PP; 0,71 mg - E; 25 mg - C in beta-karoten. Obstajajo tudi vitamini skupine B: tiamin (B1) - 0,51 mg; folna kislina (B9) - 241 mcg; riboflavin (B2) - 2,1 mg; piridoksin (B6) - 0,9 mg; kobalamin (B12) - 16,57 mg.

Mineralne sestavine

Sto gramov piščančjih jeter vsebuje 290 mg kalija, 267 mg fosforja, 17 mg železa, 15 mg kalcija, 24 mg magnezija, 90 mg natrija. Poleg tega je še 385 mcg bakra, 9 mcg kroma, 58 mcg molibdena, 15 mcg kobalta, 6,6 mg cinka.

Število kalorij

Drobovina ima nizko kalorično vsebnost: ne presega 137,7 kcal. Je dragocena dietna hrana za tiste, ki želijo shujšati..

Vsebnost kalorij v piščančjih jetrih je odvisna od vrste predelave, kcal:

  • 136 - surovo;
  • 166 - kuhano;
  • 164 - dušeno;
  • 210 - ocvrto.

Omake in začimbe na osnovi olja dodajo kalorije jeter.

Vsebnost kalorij v svinjskih jetrih


Svinjska jetra so okusna in zdrava drobovina, ki jo odlikujejo tudi nizki stroški. Svinjska jetra vsebujejo veliko aminokislin, vitamini pa so v lahko prebavljivi obliki. Vsebnost kalorij v prašičjih jetrih je v primerjavi z mesom in drugimi živalskimi proizvodi majhna.

Za kuhanje jedi iz svinjskih jeter je pomembno, da izberete pravo. Sveža jetra enakomerne barve, s čvrsto, gladko površino, rahlo sladkast vonj nizke intenzivnosti.

Vsebnost kalorij v svinjskih jetrih je 109 kcal na 100 g izdelka. Na vsebnost kalorij v jetrih bo vplival način njihove priprave in dodajanje drugih sestavin jedi. Na primer, vsebnost kalorij v ocvrtih jetrih bo večja zaradi dejstva, da se za cvrtje uporabljajo visokokalorične maščobe. Toda vsebnost kalorij v dušenih jetrih ni tako velika kot v ocvrtih, saj so jetra dušena predvsem v vodi z dodatkom majhne količine rastlinskega olja.

Kuhanje svinjskih jeter ima svoje značilnosti. Da ne bo grenkega okusa in postane mehkejši, je izdelek pred kuhanjem bolje namočiti v mleku. Jetra je bolje soliti na koncu cvrtja, tako bodo manj žilava..

Sorazmerno nizka vsebnost kalorij v prašičjih jetrih je razlog za uvrstitev na seznam prehrane.

Koristne lastnosti

Meril za uporabnost je veliko, enega ne morete izbrati. Toda poskušali bomo stisniti, kar bo dalo splošno predstavo o drobovini.

  1. Tiamin kljub majhni količini v piščančjih jetrih ščiti pred škodljivimi učinki težkih kovin.
  2. Železo poveča hemoglobin, riboflavin pa pomaga absorbirati železo.
  3. Holin razjasni misli, izboljša možgansko aktivnost in okrepi spomin.
  4. Selen zadržuje jod v telesu, čisti kri, uravnava delovanje ščitnice.
  5. Naravni vitamin C krepi vid, zobe, lase; pomaga pri sintezi DNA.
  6. Folna kislina je koristna za krvni obtok in imunski sistem.
  7. RE ohranja mladostno ostrino kože in vida.
  8. Heparin normalizira strjevanje krvi. Zato so piščančja jetra koristna pri trombozi, krčnih žilah in so vključena v meni za zdravljenje teh bolezni..
  9. AK metionin - ovira za raka.
  10. AK triptofan sprosti živčni sistem, izboljša delovanje možganov in zagotavlja miren spanec.

Zakladnica vitaminov in mineralov

Obstajajo različne dobrote na osnovi jeter. Foie gras velja za eno najdražjih jedi. To so jetra, pridobljena iz imobiliziranih rac in gosi. Zaradi tega ptičja jetra postanejo zelo velika - desetkrat večja od norme. Živalski aktivisti so že večkrat protestirali proti tej brutalni metodi reje perutnine zaradi dragih drobovin. Toda tudi zdaj v številnih restavracijah strežejo to dobroto, ki jo ljudje obožujejo zaradi nežnosti in vsebnosti maščob..

Levji delež jeter je voda, ki predstavlja približno 70-75%. Za beljakovine - približno 20%, ostalo pa se dodeli maščobam. Stranski proizvod vsebuje koristne aminokisline, kot so:

  • triptofan;
  • lizin;
  • metionin;
  • tiamin.

Triptofan blagodejno vpliva na človeško psiho, normalizira spanec in odpravlja tesnobo. Lizin je odgovoren za proces kakovostne asimilacije beljakovin v telesu. Od tega je odvisno zdravje vezi in kit. Lizin spodbuja tudi absorpcijo kalcija, ki preprečuje razvoj bolezni, kot so osteoporoza, možganska kap, srčni infarkt in ateroskleroza. Lizin je zelo pomemben za moške, saj pomanjkanje te aminokisline ogroža razvoj impotence.

Metionin je dober, ker preprečuje nastanek tumorjev. Mimogrede, enako lastnost ima folna kislina. Tiamin velja za močan antioksidant, ki ščiti človeško telo pred negativnimi učinki pitja alkoholnih pijač in kajenja tobaka. Toda ena najdragocenejših sestavin jeter so železove beljakovine. Vsebuje več kot 15% železa, ki je potrebno za proizvodnjo hemoglobina in sintezo krvnih pigmentov. Jetra so koristna tudi s tem, da vsebujejo baker, ki ima protivnetne lastnosti..

Kaj je koristno za ženske

Za bodoče matere

  • Piščančja jetra so bogata s folno kislino. Nosečnicam je to potrebno iz treh razlogov: pomaga pri intrauterinem razvoju, sodeluje pri tvorbi krvnega obtoka in imunskega sistema ploda ter preprečuje njegove okvare.
  • Železo in baker zvišujeta hemoglobin (med nosečnostjo je pogosto nizek), preprečujeta anemijo in zmanjšujeta tveganje za splav.
  • Cink ohranja hormonsko sfero v normalnem stanju. V nosečnosti se pogosto izgubi zaradi izgube velikih količin beljakovin. Poleg tega cink pomaga pri razvoju moških reproduktivnih organov pri plodu..

Pomanjkanje cinka v nosečnosti poveča število spontanih splavov.

Za lepoto, vitkost in zdravje

  • Prisotnost piščančjih jeter v prehrani ženske katere koli starosti povečuje možnosti za izboljšanje stanja las, kože in zob. Duet vitaminov B9 in C vas bo razbremenil neupravičene utrujenosti, razjed v ustih in jeziku.
  • Drobovina bo kot vir riboflavina ženskam pomagala premagati anemijo, ki jo povzroča mesečna izguba krvi..
  • V prid govori tudi nizkokalorična vsebnost. Če pa želite obdržati svojo težo, vedite: le 100 g beljakovin piščančjih jeter je enako dnevnemu vnosu beljakovin.

Goveja jetra za hujšanje:

In še o tej temi:

Jetra imajo dokaj nizko kalorično vsebnost. Toda ta izjava velja samo za izdelek, pripravljen s kuhanjem. 100 gramov kuhanih jeter vsebuje le 117 kcal. Zato je pogosto prisoten v dietah za hujšanje..

Ocvrta jetra pa imajo veliko kalorij. Če vas skrbi vaša postava, bodite previdni z njo. Poleg tega velja mnenje, da ta izdelek ne sme biti prisoten v jedilniku starejših..

Prednosti za moške

Pantotenska kislina iz piščančjih jeter B5 pozitivno vpliva na nadledvične žleze in posledično na proizvodnjo testosterona. Testosteron je odgovoren za plodnost moških in povečuje možnosti za rojstvo zdravih potomcev.

Zdi se, da se afriški čarovniki niso zmotili in moške prisilili, da jedo jetra. Trdna demografska korist. Gledate, hkrati bo duša postala širša.

Katera koli jetra, vključno s piščancem, so koristna za aktivne kadilce, alkoholike in tiste, ki nehajo kaditi ali piti. Živalski antioksidanti krepijo človeška jetra, jih ščitijo pred rakom in drugimi okvarami.

Katera jetra imeti raje

Šteje se za dragocen stranski proizvod, ki ga pogosto najdemo na mizah ne le običajnih družin, temveč tudi na jedilnikih dragih restavracij. Med najbolj priljubljenimi kulinaričnimi možnostmi za ta izdelek so naslednje:

  • piščanec;
  • puran;
  • gos;
  • račja jetra;
  • govedina;
  • svinjina;
  • Jetra polenovke.

Najbolj uporabna je trska, saj je nasičena z maščobnimi kislinami, folno kislino, beljakovinami in vitamini skupin A, E in D. Je pa zelo mastna. Vsebnost maščob v jetrih te vrste presega 60%. Za primerjavo, v jetrih živali maščobe predstavljajo približno 5%. Še posebej dragoceno je, da jetra polenovke vsebuje veliko vsebnost vitamina D. Še posebej je potrebna otrokom, saj sodeluje pri tvorbi zdravega kostnega tkiva. Iz istega razloga je izdelek indiciran za redno uporabo nosečnic. V tem primeru bo dojenček bolj zdrav in z močno imunostjo..

Na policah mesnic ni težav najti piščančja jetra z zelo nežnim okusom. Drugi dejavnik, ki ga loči od drugih jetrnih možnosti, je dostopna cena. Stranski proizvod te vrste vsebuje veliko vitamina B 12. Sodeluje pri proizvodnji rdečih krvnih celic. Zato je redno uživanje jedi iz piščančjih jeter preventivni ukrep proti slabokrvnosti (slabokrvnosti). Bogat je tudi s selenom, ki podpira normalno delovanje ščitnice..

Druga priljubljena možnost drobovine je goveja jetra. Vsebuje povečano količino vitaminov skupin A in B. Zaradi tega zdravniki priporočajo vključitev govejih in telečjih jeter v prehrano ljudem, ki imajo veliko tveganje za diabetes in aterosklerozo. Vsebuje tudi obilo kroma, heparina in folne kisline. Zato je s takšnimi jedmi dobro ohranjati dobro počutje v obdobjih hudih prekomernih naporov, pa tudi med okrevanjem po dolgotrajni bolezni. Takšna prehrana pomaga v kratkem času povečati človeško imunost..

Svinjska jetra so v pozitivnih lastnostih nekoliko slabša od drugih sort drobovine.

A vseeno ne smete popuščati. Svinjska jetra so bogata z vitaminom A, ki zlasti normalizira metabolizem, kar je pomembno, če želite shujšati. Prav tako ne le spodbuja proces krepitve imunskega sistema, temveč tudi preprečuje prezgodnje staranje telesa. Svinjska jetra so bogata tudi z vitaminom B 2, ki ima ključno vlogo pri normalnem delovanju prebavil in jeter. Prav tako aktivira obnovo celic v človeškem telesu. Vitamin B 2 je tudi profilaktično sredstvo proti razvoju bolezni srca in ožilja ter diabetes mellitus. Poleg tega je ta vrsta jeter, tako kot druge sorte drobovine, bogata z železom, kar pomaga izboljšati sestavo krvi in ​​proces hematopoeze..

Vloga v otroškem meniju

Piščančja jetra na meniju so dovoljena otrokom od treh let. Mali fidgeti bodo še posebej izkoristili njegove koristne lastnosti:

  • Vitamin A vam bo pomagal ohraniti ostrino vida in močne zobe in kosti. Hkrati bo skrbela za zdravje ledvic.
  • Živalske beljakovine bodo sodelovale pri gradnji in pravočasni prenovi tkiv otrokovega telesa.
  • Holin si bo pomagal zapomniti vse novo, kar se je otrok naučil, pomagal bo razumeti odgovore na številne "Zakaj?" in si v šoli prislužite dobre ocene.

Kaj je

Piščančja jetra so mesni izdelek, ki ga lahko skuhamo v samo nekaj minutah. Če si vzamete več časa za toplotno obdelavo, kot bi smeli, se okus izdelka poslabša..

Po priljubljenosti piščančje meso zavzema eno vodilnih mest, česar pa o njegovih jetrih ne moremo reči. Zaman, ker je izdelek bogat z beljakovinami in folno kislino, kar je zelo koristno za preprečevanje številnih bolezni pri otrocih. Jetra so vir številnih hranil, potrebnih za normalen razvoj telesa, kot so železo in vitamini.

Običajno ljudje zaradi visoke vsebnosti holesterola nočejo jesti piščančjih jeter. Po eni strani imajo prav. A po drugi strani še vedno obstajajo razlogi, zakaj si jetra skupaj z mesom dojk zaslužijo nekaj pozornosti..

Dietne lastnosti

Koristne prehranske lastnosti piščančjih jeter veljajo za ljudi s prekomerno telesno težo, debelostjo, sladkorno boleznijo, visokim holesterolom, aterosklerotičnimi oblogami na krvnih žilah itd. Izdelek se pojavlja v prehrani vseh teh skupin bolnikov..

Bogat vir popolnih, lahko prebavljivih beljakovin, bo ta hrana koristna za športnike, ki sledijo beljakovinski dieti, da ohranijo težo in gradijo mišice..

V težkem primeru hujšanja bodo piščančja jetra kot del beljakovinske prehrane (na primer dieta Ducan) pomagala ohranjati mišice s sistematično izgubo tekočine in maščob.

Priljubljene jedi s tem izdelkom

Iz govejih jeter je pripravljenih veliko različnih jedi. Kuhana jetra se uporabljajo v solatah, za pripravo prigrizkov, enolončnic, paštet in peciva. Jetra so ocvrta v ponvi, na žaru, iz njih so narezani kotleti, kebabi, goveji stroganov.

Jetra ponavadi absorbirajo arome različnih sestavin in hkrati pridobijo različne okuse, kombiniramo pa jih lahko tudi z najbolj nepričakovanimi živili, na primer s suhimi slivami, figami, jabolki, pomarančami, zelišči.

Z jetri lahko postrežete testenine, žitarice, dušeno zelenjavo, gobe, fižol, krompir, pa tudi fantazirate z različnimi kombinacijami.

Obstaja več skrivnosti kuhanja z govejimi jetri:

  • Zelo pomembno je, da film in žolčne kanale očistimo iz jeter, da nimajo grenkega okusa. Če je to težko narediti, lahko izdelek za pol ure postavite v zamrzovalnik, film se bo brez truda odstranil.
  • Večina receptov govori o namakanju jeter v mleku. Mleko ubija grenkobo in naredi jetra bolj nežna. Če pa so jetra kakovostna, potem to sploh ni potrebno, dovolj je, da jih speremo in začnemo kuhati. Jetra lahko namočite v limonin sok, nato pa dobijo poseben okus, poskusite, morda vam bo bolj všeč.
  • Jetra se ne smejo dolgo cvreti, dlje ko cvrete, težje bodo.

In zdaj vam ne bomo povedali o preprostih receptih, ki jih verjetno poznate (na primer ocvrta jetra s čebulo), temveč o zanimivih in nenavadnih.

Jetrna torta

goveja jetra500 g
čebula3 kos.
moka200 g
piščančja jajca3 kos.
lahka majoneza200 g
sončnično olje2 žlici žlici l.
česen2 stroka
solokus
poperokus
mleko100 g
  1. Operite jetra, odrežite vse nepotrebno, olupite čebulo, zavijte v mlin za meso.
  2. Dodajte 2 jajca, 200 g moke, 1 žlica. l. olja, sol in poper, premešamo.
  3. Predgrejte ponev, dodajte 1 žlico. l. maslo, prepražimo tanke palačinke iz jetrnega testa.
  4. Pripravite kremo za torte. Česen naribajte na drobno rende, zmešajte z majonezo. Vsako palačinko namastite, položite eno na drugo.
  5. Okrasite z zelišči in na vrhu kuhano naribano jajce.

Po želji lahko česen nadomestite s praženo čebulo, vendar bo vsebnost kalorij v tej jedi večja.

Potrebno je, da se torta infuzira več ur..

Kalorična vsebnost - 207 kcal.

Jetra, dušena v smetani

jetra500 g
čebula2 kos.
polnomastno mleko300 ml
krema300 ml
moka200 g
sončnično olje2 žlici žlici l.
solokus
  1. Operite jetra, jih olupite s filmov in vse, kar je odveč, narežite na majhne koščke.
  2. Položite jih pod plastično folijo, nekoliko odbite, položite v skledo in dve uri prelijte z mlekom.
  3. Mleko odcedimo, vsak kos povaljamo v moki in na hitro popečemo v ponvi.
  4. Čebulo narežemo na pol obroče in popražimo.
  5. Vzemite pekač, na dno položite jetra, na vrh čebulo, nalijte smetano.
  6. Posodo pošljite v pečico uro in pol na majhnem ognju, ne več kot 150 stopinj.

Kalorična vsebnost - 370 kcal.

"Foie gras"

jetra300 g
maslo200 g
čebula3 kos.
belo vino (po možnosti suho)3 žlice. l.
solokus
poperokus
  1. Čebulo na drobno nasekljamo in dušimo na maslu, ko postane prozorno, dodamo vino, sol, poper in dušimo še 5 minut.
  2. Operite jetra, se znebite filmov, razrežite na koščke, dajte v mešalnik.
  3. Dodajte čebulo iz ponve v jetra, utripajte 5 minut. Zmes vlijemo v pekače.
  4. Na pekač nalijemo nekaj vode, nanj položimo kalupe in postavimo v pečico.
  5. Pečemo pol ure (pri 180 stopinjah).

Pašteto lahko jemo kot glavno jed, z zelenjavno prilogo ali solatnimi listi. Lahko se namaže na kruh ali toast.

Kalorična vsebnost - 672 kcal.

Škoda in kontraindikacije

V svojem kratkem življenju piščanec skozi jetra prenaša vse dodatke in zdravila, s katerimi se hrani. Nekatere škodljive snovi imajo čas, da izidejo z žolčem, drugi del pa ostane, dokler drobovina ne pride na police.

In potem mora že človeška jetra nevtralizirati in odstraniti nevarne stimulanse rasti ali antibiotike. To je dodatno breme za organ. Zato industrijska jetra niso najboljša izbira, če ste zdravi..

Obstajajo bolezni in stanja, pri katerih je redno uživanje drobovine v hrani kontraindicirano:

  • visok holesterol;
  • bolezni ledvic;
  • peptični ulkus;
  • starost.

Če obstaja ena od kontraindikacij, je priporočljivo, da se za nasvet posvetujete s svojim zdravnikom. Povedal vam bo, koliko piščančja jetra ne bodo škodovala vašemu telesu..

Dietni kuharski mali triki

Da ne bi škodovali svoji postavi z visoko kalorično posodo med hujšanjem, je pomembno, da izdelek pravilno izberete in pripravite za nadaljnje kuhanje. Tudi v trgovini bodite pozorni na videz jeter. Pritisnite ga s prstom. Če površina ostane enakomerna in se ne vdre, je to dober znak..

Tudi struktura jeter mora biti gosta in elastična. Pred kuhanjem je priporočljivo temeljito očistiti jetra iz filma. Če se boste spopadli s tem, boste hitreje pomagali, če ga navlažite z limoninim sokom ali rahlo podrgnete z grobo soljo..

Nato preverite, da v izdelku ne ostanejo žolčni kanali in krvne žile (običajno jih odstranite, preden je izdelek na pultu oddelka za meso). Če kaj ostane, ne bodite leni, da jih sami odstranite z ostrim nožem. V nasprotnem primeru bo že kuhana jed grenkega okusa..

Obstaja še en preprost način, da preprečite kuhanje grenkih jeter. Med kuhanjem preprosto položite nekaj svežih rezin limone v ponev ali pekač. Ta majhen trik tudi nevtralizira neprijetne vonjave iz hrane med kuhanjem..

Najenostavnejša metoda za pripravo dietnih obrokov na osnovi jeter je uporaba loncev za kuhanje. To je tudi zelo priročno, saj morate v lonec vstaviti le vse potrebne sestavine, nato pa se lahko mirno lotite svojega posla, dokler jed ne bo pripravljena. Ni vam treba ničesar cvreti, samo pripravljen mesni izdelek dajte v lonec, tam dodajte začimbe in to je to. Če v jetra dodate nekaj kurkume in origana, jim bodo dali orientalski okus, medtem ko bodo bazilika in češnjev paradižnik poskrbeli za italijanski slog..

Piščanec v primerjavi z govedino

Prehranska miza za piščančja in goveja jetra (kuhana)

Piščančja jetraGoveja jetra
Vsebnost kalorij136 kcal127 kcal
AsimiliranoPreprostoTežko
Beljakovine, g20.517.9
Maščoba, g5.83.7
Ogljikovi hidrati, g0,785.3
Kalij, mg290277
Kalcij, mgpetnajstdevet
Magnezij, mg24.18.

V mnogih pogledih je bila dokazana superiornost piščančjih jeter, vendar je njihova vsebnost kalorij večja. Izbrati za vas.

Sveža piščančja jetra - gladka, trda, rjava, sijoča. Če oranžna, potem ozebline. Razpokan žolčnik izdelek obarva zelenkasto (to ne doda prijetnega okusa).

Pomembno: Če na embalaži trgovine vidite napis - klor, zavrnite nakup. Zdravljenje s klorom je prepoznano kot nevarno.

Koliko kalorij v govejih jetrih?

Vsebnost kalorij v govejih jetrih je seveda odvisna od načina kuhanja.

Bodite pozorni na to tabelo:

Tabela kalorij govejih jeter in hranilne vrednosti (BZHU) na 100 gramov:

Goveja jetra:Bel, gr.Maščoba, gr.Kot, gr.Cal, kcal.
Surov17.93.75.3127
Vreli19.43.43.0117
Ocvrto16.18.99.2182
Enolončnica15.27.56.9157
Dušeno v kisli smetani11.71047.6171
Za par17.93.75.3127
Pečen na žaru24.83.48.4165

To je bistveno manj kot pri govedini. Na tej podlagi je mogoče najti nekaj kompromisa, če ga namesto govedine uporabimo z razumnim izračunom. Dejansko je po količini holesterola pred mesom. S takšno vsebnostjo kalorij se lahko sprijaznite, glede na obilno vsebnost železa in beljakovin v njem z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov..

Kaj imajo rada jetra?

Na krožniku je predstavljen seznam živil, ki so koristna za jetra..

Tabela 5. Najboljša živila za jetra.

IzdelkaKaj je koristno?
Če ni alergij, je priporočljivo, da dan začnete z 1 žlico svežega tekočega medu. Lahko ga razredčimo v toplo kuhani vodi in pijemo kot čaj..
Dovoljeni izdelki vključujejo fermentirano pečeno mleko, jogurt, kefir. Te izdelke je dovoljeno uživati ​​pred spanjem in med obroki..
Priporočljivo je jesti krapa, postrv, ščuka, trsko, osliča.
Ta rastlina pomaga pri preveč jedkanju težke hrane, pomaga obnoviti jetrne celice in spodbuja presnovne reakcije.
Zelje lahko pojeste. Izboljša antitoksični učinek hepatocitov.

Čiščenje jeter

Katera hrana je dobra za jetra? Nekatera živila pomagajo očistiti telo. Prehrana mora vključevati cela zrna, surovo zelenjavo in sadje.

Tabela 6. Sredstva za čiščenje obolelih jeter.


Zelena jabolka s kožo.

IzdelkaKaj je koristno?
Je "čistilo" za težke kovine, pesticide.
Ima protitoksični učinek, povečuje občutek sitosti.
Razkladite jetra, osvobodite telo toksinov.
Ima močan holeretični učinek.
Spodbuja odtok žolča, spodbuja zdravje jeter.

Opomba! To hrano je treba jesti ves dan. Trajanje diete "čiščenja" - 2-3 dni.

Obnova jeter

Na krožniku so predstavljena koristna živila za bolezni jeter.

Tabela 7. Bistvena živila za bolezni jeter.