Image

Kaj je soma riba

Som je zdrava in okusna riba družine plavuti, ki spada v škorpijonov red. Naseljuje globino 300–1700 m. Ribe se uporabljajo za pripravo okusnih in hranljivih jedi. Na videz je videti kot murena ali jegulja. Telo je podolgovato in ima ravno glavo z močno čeljustjo. Teža odrasle osebe je 30 kilogramov. Najdemo ga v Arktičnem, Tihem, Atlantskem oceanu, vključno z Baltskim in Barentsovim morjem.

Priporočila za izbiro rib

V prodajo gre zamrznjeno. Merila za izbiro izdelka:

  • meso se prodaja v velikih kosih, ima belo meso;
  • Ledena glazura ne sme biti pretirano gosta in se ob tapkanju ne sme razpokati;
  • če ima ledena skorja bež ali rumenkast odtenek, potem je izdelek odmrznjen, je bolje, da ga zavrnete;
  • preučite podatke na embalaži o kraju ulova in pridelave (meso je zamrznjeno največ 60 dni).

Uporabne lastnosti izdelka

Meso te ribe je priznano kot prehransko. Vsebuje veliko beljakovin in maščob. V 100 gramih svežega izdelka - 126 Kcal. Ribe so bogate z nenasičenimi maščobnimi kislinami, aminokislinami, vitamini A, skupinami B, C, D, E, PP, minerali (kalcij, fosfor, magnezij, kalij). Vsebuje veliko redkih elementov. Vsebuje kobalt, žveplo, krom, jod, fluor, železo, cink itd. Glavna prednost soma je, da se hranila in dragocene snovi hitro in v velikih količinah absorbirajo. Tudi po cvrtju ostane veliko dragocenih sestavin.

Redna vključitev izdelka v prehrano zagotavlja znižanje ravni holesterola v krvi, normalizacijo ravnovesja soli, obogatitev telesa z vitamini, izboljšuje delovanje žil in odpravlja debelost. Ribe so nenadomestljive za aterosklerozo, hipertenzijo, diabetes mellitus, pankreatitis in holecistitis.

Športniki pogosto uporabljajo jed na svojem jedilniku. Hitro obnovi moč in nasiči telo.

Je okusen in hranljiv izdelek, ki nikogar ne pusti ravnodušnega. Meso je prijetnega in nežnega okusa. Ribe lahko solimo, ocvremo, kuhamo, pečemo, kuhamo na pari. V vseh variantah je zdrav in okusen..

Značilnosti kuhanja soma - razkrivamo skrivnosti

Obstaja veliko receptov za ustvarjanje jedi s somom. Lahko so tako klasične kot ekstravagantne različice. Ribe odtajamo (ne popolnoma), operemo v hladni vodi. Luske je lažje odstraniti, ko so mokre, proti rasti. Plavuti režemo s škarjami ali nožem. Potrebe se odstranijo. Očistiti je treba tudi črni film na trebušnih stenah. Trup skoraj ni razdeljen na zrezke z nožem. Zato je priporočljivo, da meso razrežemo v polodmrznjeni obliki, sicer se bo zlezlo v vlakna.

Večina ljudi raje jedo ocvrte ribe. V tem primeru se trup očisti iz lusk in plavuti. Nadalje je razdeljen na zrezke. Da se kosi med kuhanjem soma ne razpadejo, je priporočljivo, da zrezke potresemo s soljo in pustimo, da sedijo 30 minut. Nato sol odstranimo. Vsak kos namočimo v testo (poljubno po lastni presoji) in pražimo na majhnem ognju v rastlinskem olju, dokler ne dobimo skorje. Ne uporabljajte pokrova.

Jed, kuhana v foliji, se izkaže za zelo okusno. Pred peko je treba trup očistiti in stisniti ter odstraniti vlago. Nato se pripravi zelenjavna pečenka iz korenja in čebule. Ribe damo v folijo, na vrh položimo zelenjavo in nariban sir (po želji). Jed peče 20 minut pri 180 stopinjah.

Som

Som je družina morskih rib Anarhichadiae iz reda perchiformes, ki naseljujejo severne vode Atlantskega in Tihega oceana, kjer temperatura vode ne naraste nad 14 stopinj. Soma jegulj najdemo ob obali Severne Amerike, od Kalifornije do Aljaske; v severozahodnem delu Tihega oceana je razširjen daljnovzhodni volk; modri som (ali "vdova") najdemo v severnem Atlantskem oceanu; črtasti som se lovi v Barentsovem in Belem morju, ob obali Anglije in Irske (redko v Finskem zalivu).

Ta riba je svoje ime dobila z razlogom - zaradi močne, močno razvite čeljusti z ostrimi zobmi, upognjenimi navznoter in štrlečimi očmi, kot volk (mimogrede, v Franciji se som imenuje tako - "morski volk").

Značilna oblika čeljusti in zob te ribe je rezultat naravne prilagoditve soma na njegovo najljubšo hrano: morske ježke, školjke, polže in rake..

Progasti som (Anarhichas lupus) živi na skalnatem dnu, poraščenem z algami in med drstenjem plava zelo blizu obale. Drstenje se zgodi od novembra do februarja na globini od 40 do 200 m, na začetku obdobja - v severnih regijah in na koncu - v južnih.

Pegasti volk (Anarhichas minor) živi v arktičnih vodah.

Lovišča soma so Barentsovo morje in bregovi severne Norveške. Trenutno potekajo obsežne znanstvene raziskave o umetni vzreji soma. Pegasti somi so pogostejši v severnih vodah.

Torbice, denarnice in pasovi so narejeni iz goste kože soma z zelo majhnimi, kot vdolbljenimi luskami.

Najbolje je, da soma kuhamo na pari ali na žaru, in če je ocvrt, potem v testu ali predhodno skuhan v zelo slani vodi - sicer se bodo koščki rib dobesedno "razširili" v ponvi. Vroči ali hladno prekajeni somi so odlična malica.

Vsebnost kalorij v soma

Vsebnost kalorij v surovem atlantskem somu je 96 kcal na 100 g proizvoda. Zaradi visoke vsebnosti beljakovin je precej hranljiv. Kuhani som vsebuje 114 kcal na 100 g, pečeni som pa 137 kcal. Ne zlorabljajte ocvrtega soma, katerega 100 g vsebuje 209 kcal, saj lahko to povzroči odvečne kilograme.

Hranilna vrednost na 100 gramov:

Beljakovine, grMaščoba, grOgljikovi hidrati, grPepel, grVoda, grKalorična vsebnost, kcal
17.52.4-1,28096

Koristne lastnosti soma

Meso soma je zelo okusno: nežno, rahlo sladkasto, skoraj brez kosti in zelo mastno. Običajno se prodaja brez kože in glave. Prehranska vrednost soma je zelo visoka.

Meso vsebuje vitamine A, D, B12, E, PP, tiamin, riboflavin, nikotinsko in pantotensko kislino ter piridoksin. Som vsebuje aminokisline - asparaginsko, glutaminsko, lizinsko in številne druge. Ribje meso je veliko lažje prebavljivo in vsebuje za nas nenadomestljive minerale in elemente v sledovih, kot so natrij, kalij, kalcij, železo, magnezij, cink, žveplo, fosfor, jod, železo, baker, mangan, fluor, pa tudi holesterol. V svoj jedilnik vključite ribe, ne bo vam treba kupovati dragih vitaminov, tukaj je celotna sestava vsega, kar toliko potrebujemo za zagotavljanje vitalnih funkcij naših organizmov.

Soma lahko kuhate s krompirjem. Če želite to narediti, zamrznjen file soma narežite na rezine in ga dajte v ponev, predhodno naoljen, na ribe položite plast krompirja, razrezanega na dva centimetra v kockah, sol in poper, na vrh položite plast čebule, narezane na kocke, nato spet plast krompirja in spet sol in poper. Po vrhu namažemo z majonezo in potresemo z naribanim sirom. Jed pečemo v pečici pri dvesto stopinjah približno pol ure. Sveža zelenjava je kot priloga popolna..

Meso soma je zelo koristno pri boleznih ščitnice.

Som: sestava, vsebnost kalorij, BJU, koristi in škoda za človeško telo

Čas branja: 6 minut

Som je predstavnik reda Percoid, ki živi v severnih vodah Atlantskega in Tihega oceana. Ime je dobil po štrlečih velikih zobeh. Kljub zastrašujočemu videzu je ribje meso zelo priljubljeno med privrženci zdrave prehrane in ljudmi, ki hujšajo. Iz nje pripravljene jedi niso le okusne in hranljive, ampak tudi zdrave za telo. To je posledica bogate vitaminske in mineralne sestave ter nasičenosti z omega maščobnimi kislinami. Ko je ta izdelek vključen v vsakdanjo prehrano, vam ne bo treba zapravljati denarja za druge aditive za živila, saj so v mesu te ribe vse pomembne sestavine.

Opis

Som je generično ime za družino morskih rib, ki vključuje dva roda in pet vrst. Vsi somi so navedeni v vrstnem redu Percoid, čeprav jim navzven sploh niso podobni. Namesto tega spominjajo na jegulje ali murene z podolgovatim in precej velikim telesom. Značilna lastnost rib so štrleči očesi, kot so pasji. V ustih je veliko majhnih zob, namenjenih drobljenju hrane..

Predstavniki odraslih tehtajo približno 30 kg z dolžino telesa 120-200 cm. Somi so v kulinariki priljubljeni zaradi odličnega okusa, visoke hranilne vrednosti in številnih uporabnih lastnosti. Naslednje sorte soma imajo največjo tržno vrednost:

  • modra (vdova);
  • daleč vzhodno;
  • opažen;
  • črtasto;
  • podoben aknam.

Ribje meso ima občutljivo strukturo in velja za poslastico. Običajno gre v prodajo zamrznjen in svež (ohlajen), brez glave in lusk. Tudi vroče dimljeno.

Sestava in hranilna vrednost

Meso morskih rib vsebuje vse snovi, potrebne za polno delovanje organov in sistemov človeškega telesa. Podrobnejša sestava:

  • amino kisline;
  • minerali: kalij, fosfor, magnezij, selen, fluor, železo, kobalt, jod;
  • vitamini: skupine B, A, E, D, PP, C;
  • polinenasičene maščobne kisline Omega-3 in Omega-6.

Vsebnost kalorij na 100 gramov svežega izdelka je 108 kcal s hranilno vrednostjo (BZHU): beljakovine - 19,5 g, maščobe - 5,2 g, ogljikovi hidrati - 0.

Število kalorij in BJU na 100 gramov izdelka, pripravljenega na različne načine:

Vrsta ribVsebnost kalorij, kcalBeljakovine, gramMaščoba, gramOgljikovi hidrati, gram
Vroče prekajeno13820.65.30
Hladno dimljeno11719.84.20
Pečen147,510.29.15.7
Za par114,715.45.60
Vreli11215.65.70
Ocvrto21922.311.62.2

Prednost

Som se zlahka absorbira in nasiči telo z vitamini, antioksidanti in drugimi dragocenimi elementi. Ribje jedi so malo kalorične, a hranljive. Zato so indicirani za vključitev v prehrano športnikov in ljudi, ki so imeli resne bolezni. Pomaga obnoviti moč v najkrajšem možnem času. Največje koristi imajo kuhani somi..

Uporabne lastnosti mesa morskih rib:

  • nasiči celice z beljakovinami in s tem spodbudi njihovo obnovo;
  • odstranjuje odvečno sol, kar odpravlja edeme;
  • krepi imunski sistem in povečuje obrambo telesa pred virusi in okužbami;
  • normalizira delovanje živčnega sistema, pozitivno vpliva na možgansko aktivnost;
  • blagodejno vpliva na kostno tkivo in mišice;
  • obnavlja hormone, normalizira ščitnico;
  • izboljša delo kardiovaskularnega sistema: spodbuja odstranjevanje "slabega" holesterola, ščiti pred srčnimi in možganskimi kapi;
  • stabilizira kislinsko-bazično ravnovesje;
  • služi za preprečevanje razvoja ateroskleroze;
  • spodbuja izgorevanje maščob, kar je učinkovito pri hujšanju.

Če redno jeste takšne ribe, potem lahko krvni tlak stabilizirate v primeru rednega naleta. Zaradi bogate vitaminske sestave som prispeva k splošnemu zdravju telesa. Torej, vitamin D blagodejno vpliva na vse sisteme in sodeluje pri hematopoezi (izboljša njegovo strjevanje in sestavo). Vitamin P krči žile in naredi stene bolj elastične, kar preprečuje nastanek krvnih strdkov.

Zdravniki običajno priporočajo uživanje mesa soma kot zdravilnega dodatka ljudem, ki imajo težave z prebavili, srcem in ožiljem..

Dietne lastnosti

Kljub visoki količini maščob v mesu soma velja za prehranski izdelek. Omega-3 in 6 kislini spodbujata razgradnjo maščobnih celic, skupaj z odstranjevanjem odvečnih kopičenja soli in tekočine iz telesa. Tako se izvede čiščenje, kar je pomembno pri vsakem sistemu za hujšanje..

Te lastnosti ne veljajo za ocvrte, prekajene in nasoljene ribe, ki za zdravo prehrano veljajo za nezdrave. Poudarek je na kuhanem, pečenem in kuhanem na pari.

Priporočljivo je tudi jesti ribje jedi v majhnih količinah, brez fanatizma. Potem se boste lahko hitro znebili odvečnih kilogramov in si hkrati izboljšali zdravje..

Potencialna škoda

Obstajajo številne kontraindikacije za uživanje soma:

  • Posamezna nestrpnost posameznih komponent v sestavi.
  • Alergijska reakcija na morske sadeže.
  • Patologija trebušne slinavke.
  • Obdobje brejosti in dojenja.
  • Otroci, mlajši od 4 let.

V odsotnosti zdravstvenih omejitev je škoda zaradi ribjega mesa možna le, če se prenajedemo.

Kako pravilno izbrati in kuhati

Za pripravo okusne in zdrave ribje jedi morate pri nakupu izbrati pravega soma. Na kaj morate biti pozorni:

  1. Oči - morajo biti čiste, brez motenega vlečenja.
  2. Meso - lahko, brez vključkov, z gosto strukturo.

Zamrznjene hrane ni priporočljivo jemati, saj je zelo verjetno, da je zastarela. Zaradi ponavljajočega se zamrzovanja meso ne izgubi le okusa, temveč tudi koristne lastnosti. Sveže ribe lahko v hladilniku shranite največ en dan. Ni prepovedano, da ga zamrznete sami, če ste ga predhodno razrezali na koščke.

Som je specifičen glede kuhanja, kar je razloženo z maščobnim in želatinastim mesom. Če se torej ne držite določenih pravil, lahko jed enostavno pokvarite. S to morsko ribo lahko počnete, kar želite: skuhajte ribjo juho, popražite, pecite, pecite v pečici, kuhajte na pari ali dušite v počasnem štedilniku in jo uporabite kot nadev za pite. Tržno dostopni vroče dimljeni som se običajno uporablja za solate in prigrizke, vendar je treba upoštevati rakotvorne snovi.

Nekaj ​​odtenkov pravilne priprave rib:

  • Pred cvrtjem ali dušenjem se koščki rib povaljajo v moki in potopijo v jajčno testo. Šele nato ga dajo v vročo ponev. Med cvrtjem ga ne pokrivajte s pokrovom..
  • 30 minut pred postopkom dodamo zrezke.
  • Kuhajte v slani vodi največ 15 minut in nenehno odstranjujte peno, ki je nastala na površini.
  • Pri peki v foliji se dodatno položi zelenjava ali žita, ki koščkom rib pomagajo, da ohranijo obliko in dajo sočnost. Pečemo pri 180-190 ° C, ne več kot 25-30 minut. V nasprotnem primeru se bo meso izsušilo..
  • Pred kuhanjem na pari najprej približno pol ure marinirajte, zamrznjene ribe odtajte pri sobni temperaturi. Za marinado se uporabljajo samo naravne začimbe (bazilika, timijan, pehtran, ingver) in limonin sok. Podobna priprava poteka tudi za dušenje rib v multivarku.
  • Pri kuhanju juhe je dovoljeno dajanje kosov takoj, brez kakršnih koli pripravljalnih manipulacij. Tudi kuhani ne bodo pokvarili prvega tečaja..

Sol v prehranskih receptih ni priporočljiva. Ribji file se odlično poda k različnim prilogam in omakam.

Sestava in uporabne lastnosti somov, pa tudi pravila za izbiro, shranjevanje in okusno kuhanje

Gurmani radi jedo ribe soma, vendar jih zaradi visokih stroškov ne more kupiti vsak. Ima nenavaden okus in veliko uporabnih snovi, ima malo kalorij..

Kako je videti som in kje ga najdemo

Riba pripada družini plavutih plavuti in je del ostrižnemu redu. Imenujejo jih tudi morski volkovi. Telesna teža je lahko 30 kg ali več in dolžina - od 1 do 1,5 m. Živijo v globinah morja severne poloble. Te ribe imajo dolgo telo, sploščeno glavo, široko čeljust in močne zobe, s katerimi trgajo mehkužce s kamnov in jih jedo. Nekateri sprednji očesi soma napredujejo naprej, kot pes. Obstajajo samo prsne plavuti, ne pa tudi trebušne plavuti.

Gurmani radi jedo ribe soma, vendar jih zaradi visokih stroškov ne more kupiti vsak.

Najpogostejše vrste:

  • daleč vzhodno;
  • modra;
  • opažen;
  • črtasto;
  • podoben aknam.

Sestava in vsebnost kalorij v mesu soma

Vsebnost kalorij v izdelku je odvisna od tega, kako je pripravljen, in sicer od 120 do 150 kcal na 100 g. Večina kalorij v ocvrtem mesu.

Ribe so bogate z beljakovinami in maščobami. Vsebuje vse vitamine, potrebne za zdravje: A, B, D, E, C, PP. Sestava vključuje minerale in elemente v sledovih: kalcij, magnezij, natrij, fosfor, kalij, jod, železo, cink, kobalt, fluor, žveplo ter omega-3 in esencialne aminokisline.

Koristne lastnosti soma

Dodajanje soma v jedilnik pomaga znižati raven holesterola, zmanjša tveganje za nastanek hipertenzije in ateroskleroze. Izdelek je uporaben za krvne žile možganov in kardiovaskularni sistem. Ribe lajšajo edeme. Zaradi visoke vsebnosti joda ga je treba jesti pri boleznih ščitnice, povezanih s pomanjkanjem te snovi.

Ribje meso je dobro za kosti, nohte, lase, kožo in vid.

To je posledica visoke vsebnosti ribjega olja. V prehrano je treba vnesti soma, da se poveča imunost in prepreči razvoj diabetesa. Izdelek odpravlja depresijo in izboljšuje razpoloženje.

Ker riba vsebuje veliko količino lahko prebavljivih beljakovin v sestavi, jo morajo uživati ​​ljudje, ki v življenju izčrpavajo fizično aktivnost..

Ali je možen som za nosečnice in doječe matere

Zdravniki so dokazali negativen učinek na živčni sistem ploda. Zato je med nosečnostjo in dojenjem priporočljivo, da se izdelka vzdržite. Verjamejo, da je ta riba vir težkih kovin. Za nosečnice je najbolj nevarno živo srebro, ki pri otroku povzroča duševne in duševne motnje.

Ali je som koristen za otroke

Izdelek je mogoče vključiti v otrokovo prehrano od 3. leta dalje. Sestava vključuje vitamine in minerale, potrebne za rast telesa. Pazite le, da ni alergije na ribe. Zato ga morate hrani dodati iz majhnih porcij. Pred kuhanjem morskega volka morate skrbno izbrati kosti in trup očistiti s kože, plavuti.

Som za hujšanje

Som lahko vključimo v prehrano za hujšanje. Ne uničuje mišičnih vlaken. Zaradi vsebnosti maščobnih kislin se maščobna plast razgradi, pride do postopnega hujšanja brez stresa za telo. Vseh izdelkov ne morete popolnoma nadomestiti z ribami. Uživati ​​ga je treba največ 3-krat na teden..

Lahko se dogovorite za postne dni, sestavljene iz zelenjave in morskih sadežev. To je dovoljeno storiti največ 2-krat v 7 dneh..

Za hujšanje je boljša kuhana riba..

Ocvrte ribe se ne uporabljajo za hujšanje. Bolje je kuhano ali paro..

Kako okusno skuhati soma

Obstaja približno 50 receptov za kuhanje. Najbolje je postreči z okrasom zelenjave, gob, zelišč. S temi izdelki se dobro absorbira. Ribe cvremo pogosteje, vendar potem vsebujejo več kalorij in niso dietetične. Za dietne obroke lahko kuhamo na pari ali pečemo v pečici.

Pred kuhanjem se som odmrzne, marinira 30-40 minut. Za marinado se uporabljajo limonin sok in začimbe. Nato ribe kuhamo v vodni kopeli ali v dvojnem kotlu.

Morski volk se peče 15 minut pri temperaturi 180 ° C. To mora biti narejeno v foliji. Tja lahko daste tudi nasekljano zelenjavo. Dobili boste sočno in okusno jed. Pred peko je izdelek tudi kisel.

Lahko naredite zrezek iz soma.

Da bi to naredili, se na mesu naredijo kosi, posuti z limoninim sokom in potresemo z začimbami. Nato zavijte v folijo in pecite v pečici 40 minut.

Če želite ocvrte ribe, nato koščke izdelka povaljajte v moki in soli, nato pa popecite na obeh straneh. Ne morete dati veliko rastlinskega olja. Rahlo namastite površino posode. V testu lahko skuhate tudi morskega volka.

Škoda soma in kontraindikacije

Morske ribe močno dražijo, zato bi morali ljudje, ki ne prenašajo morskih sadežev in so nagnjeni k razvoju različnih alergijskih reakcij, soma zavrniti. In izdelek morate začeti uporabljati z majhnimi porcijami..

Pri boleznih trebušne slinavke ni priporočljivo jesti soma. Izdelek dodatno obremeni beljakovine na ledvicah, zato je v primeru bolezni tega organa bolje tudi zavrniti morskega volka. V primeru hipertiroidizma je prepovedano jesti morske ribe zaradi velike količine joda v sestavi.

Med nosečnostjo je bolje popolnoma opustiti soma..

Če zlorabljate soma, bo to samo škodovalo. Zato ga je dovolj dodati v hrano 1-2 krat na teden. Poleg tega je med nosečnostjo in dojenjem, pa tudi za majhne otroke, bolje popolnoma opustiti to ribo..

Če je som ujet na onesnaženem območju, lahko vsebuje težke kovine (živo srebro, svinec) ali parazite, ki bodo škodovali celotnemu telesu.

Kako pravilno izbrati in shraniti ribe

Morski volk se v trgovinah pogosteje prodaja zamrznjen ali ohlajen. Pri nakupu morate biti pozorni na videz trupa, da izberete svež izdelek.

Ključni kazalniki kakovosti:

  1. Sveži somi imajo vedno čiste, sijoče in vidne oči. Nekateri jih namerno odstranijo ali odrežejo celo glavo, preden jo postavijo na pult. Takšnih rib vam ni treba jemati. Verjetno je stara.
  2. Škrge bi morale biti roza ali rdeče.
  3. Če je trebuh ribe prekrit s sluzjo, to pomeni, da je izdelek slabe kakovosti..
  4. Svež izdelek je spolzek in se ne drži rok. Če pritisnete na ribe in nato odstranite prste, vdolbine ne bodo ostale.
  5. Izdelek mora imeti prijeten vonj po ribi.
Pri nakupu soma morate biti pozorni na videz trupa, da izberete svež izdelek.

Pri nakupu morate biti pozorni na datum pakiranja blaga. Priporočljivo je, da ribe kupujete samo na preizkušenih mestih, kjer se prodaja kakovostni som, ki je pod rednim sanitarnim nadzorom.

Svež morski volk je v hladnem prostoru največ en dan. V tem času ga je treba pripraviti. Izdelek lahko v zamrzovalniku hranite do 2 meseca. Po tem obdobju ribe izgubijo svoje koristne lastnosti..

Vprašanje, kaj je som, kakšne so njegove koristi in škoda, znanstveniki in zdravniki nenehno pojasnjujejo. To je okusen izdelek, ki vsebuje veliko koristnih snovi. Po drugi strani pa morske ribe veljajo za vir težkih kovin. Zato, da bi prineslo le koristi, morate upoštevati normo, ne pa nadomeščati vse hrane z morskimi ribami, ampak jo le včasih dodati v majhnih količinah glavnim jedem.

Če najdete napako, izberite kos besedila in pritisnite Ctrl + Enter.

Modri ​​som kakšne ribe kakšnega okusa. Sestava in koristi soma, njegova škoda in kontraindikacije

Soma ribe strašnega videza so se gurmane zaljubile zaradi odličnega okusa, nizke vsebnosti kalorij in visoke hranilne vrednosti. Njeni stroški na domačem trgu niso previsoki in trup lahko kupi skoraj vsak. Soma pripravljamo na različne načine: ocvrte, kuhane, dušene in pečene. Preden pa preidemo na recepte, bomo ugotovili, za kakšno ribo gre in ali je uživanje njenega mesa koristno..

Somi so predstavniki družine plavuti iz vrste Ray, podobni ostrižem. To ribo lahko srečate v hladnih in zmernih vodah morij na severni polobli. Živi na globini največ 500 - 600 m in se hrani z mehkužci, meduzami in majhnimi ribami.

Dolžina telesa morskega plenilca znaša od 110 do 240 cm, teža pa doseže 20 - 33 kg. Som ima podolgovato telo, široke masivne čeljusti z velikimi zobmi, gosto kožo in majhnimi luskami ob njem.

Plenilski somaški ribi so lahko, odvisno od habitata, naslednjih sort:

  • Opažen. Porazdeljen v severnih zemljepisnih širinah in ujet v Atlantiku.
  • Črtasto. Živijo v skoraj vseh vodah severnoatlantskega oceana.
  • Daljnega vzhoda. Prebivalstvo je pogosto v severnem in zahodnem Tihem oceanu.
  • Akne podobne. Živijo v vodah Tihega oceana in ob severnih obalah Amerike.
  • Ekskluzivno ali modro. Takšne ribe je mogoče ujeti le v Atlantskem oceanu in v velikih globinah..

Za vse vrste soma je značilno mehko, nežno, sočno belo meso in malo kosti, ki jih je enostavno odstraniti.

V nekaterih državah meso soma velja za poslastico in si vsi ne morejo privoščiti nakupa takšnih rib, saj je njegova cena zelo visoka..

Koristi soma za človeško telo so posledica visoke vsebnosti takih koristnih elementov v njegovem mesu:

  • vitamini A, B, C, E in PP;
  • fosfor;
  • kalij;
  • magnezij;
  • natrij;
  • klor;
  • kalcij;
  • kalij;
  • jod;
  • cink;
  • maščobne kisline.

V nekoliko manjših količinah so v izdelku prisotni fluor, krom, nikelj, molibden, železo, baker in mangan..

Uživanje mesa soma blagodejno vpliva na telo, kar se izraža v naslednjem:

  • nasičenost celic in tkiv s koristnimi mikroelementi;
  • krepitev imunosti;
  • izboljšana sestava krvi;
  • normalizacija prebavnega trakta;
  • obnova normalnega srčnega utripa;
  • povečanje moči kostnega tkiva;
  • izboljšanje splošnega počutja.

Uživanje soma v zmernih količinah je možno ne samo za odrasle, temveč tudi za otroke, pa tudi ženske med nosečnostjo in dojenjem. Ta izdelek lahko telesu škoduje le z individualno nestrpnostjo in alergijo na ribje beljakovine. In prekomerno uživanje mesa soma ogroža motnje blata in slabost..

100 g soma vsebuje le 126 kcal. Hkrati so beljakovine - 19,7 g, maščobe - 5,2 g in ogljikovi hidrati.

Zaradi tega so ribe pogosto vključene v prehranske in športne prehranske programe, saj beljakovine prispevajo k hitri rasti mišic, pomanjkanje ogljikovih hidratov pa odpravlja tveganje za pridobivanje odvečne teže..

Mastni ali ne ribji som

Tiste, ki skrbijo za svojo postavo, zanima vprašanje, ali je som debela riba ali ne. Kot smo že omenili, ta izdelek vsebuje nekaj več kot 5 g maščobe, zato ga lahko ta podvodni plenilec vključi v prehrano ljudi, ki želijo izgubiti odvečne kilograme..

Pozor! Količina kalorij in maščob se lahko bistveno razlikuje, odvisno od načina kuhanja soma. Da bi dobili dietno jed, je bolje, da to ribo zavremo, pečemo v foliji ali rokavu ali dušimo z majhno količino olja..

Kako okusno skuhati soma

Ribe lahko kuhamo na različne načine, kombiniramo jih z zelenjavo, gobami, zelišči in začimbami. Razmislite o najpreprostejših in najbolj dostopnih receptih za soma.

Zrezek soma v pečici

Od tega prebivalca globokega morja lahko v pečici pripravite čudovito porcijsko posodo za prihod gostov.

Za delo boste potrebovali:

  • ribje zrezke;
  • krompir;
  • paradižnik;
  • gost sir;
  • majoneza;
  • limonin sok;
  • sol in začimbe;
  • koščki kuhalne folije po številu porcij.

Postopek kuhanja:

  1. Čebulo olupite, narežite na pol obroče, zmešajte s soljo in začimbami, prelijte s sokom polovice limone.
  2. Ribe narežemo, solimo, popramo, namažemo z majonezo in pustimo, da se marinirajo.
  3. Krompir olupimo in narežemo na okrogle rezine.
  4. Paradižnik nasekljamo na tanke rezine, sir nasekljamo.
  5. Na koščke folije najprej položite krompir, nato ribe, čebulo in paradižnik, vsak del potresite z naribanim sirom.
  6. Dvignite robove folije, da pokrijete prazne prostore, in jih pošljite v pečico.

Porcijski som bo pripravljen v 40 do 50 minutah.

Ribe, ocvrte v ponvi

Soma lahko na ponvi hitro in okusno popečete v drobtinah. Kosi rib bodo sočni, prekriti s hrustljavo skorjo.

Za delo boste potrebovali:

  • file soma;
  • limona;
  • jajce;
  • paprika;
  • mleti črni poper;
  • gost sir;
  • krušne drobtine;
  • sol.

Postopek kuhanja:

  1. File soma operemo, narežemo na rezine, začinimo s soljo in začimbami, prelijemo z limoninim sokom.
  2. Izbrani sir zmeljemo in primešamo drobtinam.
  3. Jajce stepemo v globok krožnik, dokler se ne peni..
  4. Kose rib potopite v jajčno maso, nato na obeh straneh povaljajte v drobtinah s sirom in pražite v ponvi, dokler ne porumenijo.

Pozor! Če želite, da ostane file sočen, ga morate dati samo v vročo ponev in pražiti na zmernem ognju.

Recept za multivarke

To preprosto jed lahko zelo hitro skuhamo v multivarku, pri čemer uporabimo celo trup ali file..

Za delo boste potrebovali:

  • 800 g soma;
  • več žarnic;
  • 2 - 3 korenje;
  • sladka paprika;
  • paradižnikova mezga;
  • 30 ml kisa;
  • moka;
  • sol in začimbe.

Postopek delovanja:

  1. Ribe operemo, solimo in začinimo z začimbami.
  2. Čebulo in bolgarski poper narežemo na pol obroče, korenček nasekljamo na ribežu in v posodi z aromo dušimo vso zelenjavo.
  3. Praženju dodamo sol, začimbe, paradižnikovo mezgo in kis, dušimo še nekaj minut.
  4. Koščke rib porazdelite po zelenjavni mešanici in po potrebi dodajte malo vrele vode. Zaprite pokrov aparata in kuhajte pol ure v načinu dušenja.

Za pikantne ljubitelje lahko dušite soma v zelenjavni mešanici z dodatkom pekoče paprike. Okus te ribe je zelo harmonično kombiniran z vročimi omakami..

Kuhanje v testu

Som se morda zdi malce blag, majonezno testo z dodatkom česna in sojine omake pa bo pomagalo popraviti situacijo..

Za kuhanje boste potrebovali:

  • 700 g ribjega fileja;
  • jajce;
  • 100 g majoneze;
  • 30-40 ml sojine omake;
  • nekaj strokov česna;
  • krušne drobtine;
  • limona;
  • sol in začimbe.

Postopek kuhanja:

  1. Fileje operemo, narežemo na porcije in pokapamo z limoninim sokom.
  2. Jajce stepemo s soljo in začimbami, dodamo majonezo in sojino omako.
  3. V testo dodajte strt česen in temeljito premešajte.
  4. Kose rib potopite v pripravljeno sestavo, nato povaljajte v drobtinah in na ponvi popecite soma. Riba bo pripravljena, ko bo prekrita z okusno zlato skorjo..

Na noto. Če vam filejev ni uspelo dobiti, lahko vzamete trup soma. V tej ribi je malo kosti in zelo enostavno jo je izvleči..

Tako ta ne preveč privlačen morski plenilec s spretnim pristopom postane osnova čudovitih, okusnih in zdravih jedi. Če torej na pultu najdete takšno ribo, jo obvezno kupite in poskusite kuhati. Ne boste razočarani!

Ta izdelek se je na naših mizah pojavil razmeroma nedavno. Progasti som ali morski volk je ostrižu podobna riba severnih zemljepisnih širin. O koristih in škodi soma je še vedno predmet razprave nutricionistov in zdravnikov, vendar je že mogoče sklepati, da je meso te ribe mogoče redno jesti ob upoštevanju dokaj osnovnih pravil za ravnanje z njimi..

Kako je videti som in kje ga najdemo

Som je riba iz družine somov iz razreda Perchiformes. Ima podolgovato telo, zoženo proti repu in pokrito s finimi luskami. Teža rib je lahko do 23 kg, dolžina pa do enega metra in pol.

Ribe so ime dobile po svojih zobeh, podobno kot pri psih - ima več štrlečih zob, pa tudi veliko močnih zob, ki se nahajajo v nebu in čeljustih. Riba ima prsne plavuti, vendar jih ni.

Življenjski prostor rib je obala severnega Atlantskega oceana in južni del Arktike. Najdemo ga v Barentsovem in Norveškem morju, Severni Ameriki in južni Grenlandiji.

Sestava mesa soma

Koristi soma za telo so posledica sestave njegovega mesa. Meso vsebuje zadostno količino vitaminov in mineralov za dobro prehrano osebe.

Ribe vsebujejo naslednje vitamine (izračunano na 100 g mase):

  • vitamin PP - do 5,8 mg;
  • vitamin C - 1,4 g;
  • vitamin E - 0,4 g;
  • vitamin A - 0,06 g.

Som je bogat z mikroelementi:

  • žveplo - 190 mg;
  • fosfor - 180 mg;
  • natrij - 100 mg;
  • magnezij - 35 mg;
  • kalcij - 30 mg.

Med morskimi ribami ima rekord po vsebnosti joda (0,05 mg na 100 g teže) in kobalta (0,02 mg).

Hranilna vrednost rib je naslednja:

  • beljakovine - 20 g;
  • maščobe - 5,8 g;
  • ogljikovi hidrati - 8 g.

Tudi meso vsebuje do 4,9 g nenasičenih maščob.

Vsebnost kalorij v soma

Energijska vrednost mesa je odvisna od načina kuhanja. Spodaj so vrednosti kalorij soma na 100 gramov teže izdelka:

Na podlagi tabele lahko sklepamo, da je som riba s povprečno kalorično vrednostjo.

Koristne lastnosti soma

Glavna prednost soma je njegova visoka hranilna vrednost zaradi visoke vsebnosti beljakovin. Koristne sestavine, ki ga sestavljajo, pozitivno vplivajo na delo naslednjih telesnih sistemov:

  • kardiovaskularni;
  • živčen;
  • imunski (predvsem ščitnica).

Ali je možen som za nosečnice in doječe matere

Sodobna medicina je zabeležila primere negativnega vpliva mesa te ribe na živčni sistem ploda med nosečnostjo. Ameriško združenje porodničarjev in ginekologov meni, da je som možen vir težkih kovin (zlasti cinka in svinca), zato soma ne priporoča za uporabo nosečnicam in doječim ženskam..

Ali je som koristen za otroke

Som za hujšanje

  • nizkokalorična vsebnost;
  • visoka vsebnost uporabnih elementov v sledovih in vitaminov;
  • veliko nenasičenih maščob, ki pomagajo razgraditi maščobe v telesu.

Ocvrtih rib seveda ne smete uporabljati za hujšanje. Za te namene je najprimernejša kuhana ali parena..

Kako okusno skuhati soma

Obstaja približno petdeset receptov za pripravo te ribe - od klasičnih do ekstravagantnih. Ribe se uporabljajo v najrazličnejših oblikah, od kuhanih do žara. Hodi na kumarice, pecivo, juhe in tako naprej.

Najbolj priljubljen som je, nenavadno, ocvrt. Nenavadno je, ker je ta riba prehranska, toda ocvrti som ima največjo vsebnost kalorij..

Recept je naslednji:

  1. Ribe narežemo na zrezke, jih solimo in posedamo približno eno uro.
  2. Zrezke namočimo v testo in na močnem ognju pražimo v rastlinskem olju. Raven olja mora biti do polovice debeline zrezka.
  3. Zrezke ocvremo na obeh straneh, dokler ne postanejo hrustljavi.
  4. Ogenj se zmanjša na ¼ največje moči in na vsaki strani se vsak zrezek kuha še 5 minut, dokler ni kuhan..

Uporablja se standardno jajčno testo: stepenim jajcem dodamo moko, vodo in sol, nakar se sestava spet stepe in dodajo začimbe. Druga možnost je, da namesto testa uporabite običajne krušne drobtine..

Glavna skrivnost pri kuhanju je preprosta - meso mora prosto komunicirati z velikimi količinami zraka, ne sme biti pretesnih zaprtih prostorov. V nasprotnem primeru bo meso izgubilo teksturo, z drugimi besedami, lezlo bo. V primeru kuhanja v foliji ga je treba močno iztisniti in čim bolj odstraniti vlago.

Škoda soma in kontraindikacije

Kljub temu, da učinek mesa soma na človeško telo še ni dovolj preučen, je mogoče z zaupanjem govoriti le o dveh dejavnikih škode za ribe, katerih obstoj je klinično dokazan.

Prvi se nanaša na alergije na morske sadeže. Razširjenost tovrstne alergije je precej nizka, vendar je za vsak slučaj priporočljivo opraviti majhen test, preden prvič uporabite izdelek, pojeste 5-10 g in se prepričajte, da čez dan ni negativne reakcije.

Druga neprijetna lastnost je sposobnost vseh morskih živali, da kopičijo soli težkih kovin, zlasti svinca, v svojem mesu. Pri somovih je ta kazalnik v območju, sprejemljivem za zdravje ljudi, vendar ne pozabite, da so v primeru prenajedanja možni tako prekomerno kopičenje soli težkih kovin v telesu kot primeri psevdoalergij.

Tudi včasih pri uživanju mesa soma obstajajo primeri poslabšanja bolezni trebušne slinavke.

Kako pravilno izbrati in shraniti soma

Pri izbiri soma na prodajnih mestih je najprej treba biti pozoren na stanje oči rib. Če so svetle, ne motne in sijoče, so ribe sveže in jih je mogoče kupiti. Bolje je, da vzamete ne zamrznjene, temveč ohlajene ribe, saj je tako lažje določiti njihovo svežino, poleg tega pa se lahko meso, ki je zamrznjeno, med kuhanjem zleze na koščke.

Pozor! Ribe je dovoljeno hraniti v hladilniku brez zamrzovanja največ en dan. Če zamrznemo do -20 ° C, lahko ribe hranimo do 60 dni.

Zaključek

Koristi in škoda soma trenutno še niso popolnoma razumljene. Po eni strani gre za odličen morski izdelek z visoko vsebnostjo beljakovin, katerega uživanje telesu zagotavlja veliko koristnih elementov in ne vodi do odvečne telesne mase. Po drugi strani pa je kot vir težkih elementov obremenjena z morebitno nevarnostjo in je ni priporočljivo uživati ​​preveč..

Trg morskih sadežev vsako leto dopolnimo z različnimi vrstami rib. Sem spada na videz zastrašujoč som, o koristih in škodi katerega razpravlja uradna in alternativna medicina. Oddaljeno spominja na nevarne jegulje in jegulje. O tej nenavadni in svetli ribi bomo govorili v današnjem gradivu..

Opis

Som je predstavnik perciformes, njegov glavni habitat so severne vode Atlantskega in Tihega oceana, kjer temperatura ne doseže 14 ° C. Njegov videz je precej zastrašujoč - iz zgornje čeljusti štrlijo ostri stožčasti očesi in dolgo telo. Zato je dobil svoje nenavadno ime. Ta morski plenilec se v pogovoru imenuje vrsta soma, katere koristi in škoda (fotografija v članku), ki so jih zdravniki že od nekdaj zanimali, je razdeljena na pet podvrst:

  • vdova (modri som), plava v norveškem, barentsovem in atlantskem morju;
  • pegasti - življenjski prostor je podoben prejšnji vrsti;
  • Daljni vzhod - naseljuje obale Azije in zaliv Norton;
  • jegulji - najdemo ga v severnih vodah Tihega oceana;
  • črtast - raje severne vode Belega, Norveškega, Severnega, Barentsovega in Baltskega morja.

Hladnokrvni posamezniki ne spadajo med aktivne plenilce, ne znajo razviti visoke hitrosti in potrebujejo velike zobe, da zdrobijo debele školjke mehkužcev. Hrani se z majhnimi ribami, meduzami, raki in iglokožci. Ta vrsta perhiformes doseže do 30 kg teže. Odrasle samice so sposobne odložiti do 40 tisoč jajčec.

Danes se je njegova populacija znatno zmanjšala, zato mnogi znanstveniki aktivno poustvarjajo pogoje za umetno vzrejo. Njegovo hranljivo in zelo nežno meso je prava poslastica. Najpogosteje se dostavi v prodajo v zamrznjenem stanju brez tehtnice in glave. Mimogrede, majhni dodatki so narejeni iz usnja soma..

Med dragocenimi učinkovinami je treba ločiti znatno količino antioksidantov, mineralov, elementov v sledovih in vitaminov, ki blagodejno vplivajo na kakovost naše kože, delovanje notranjih organov in razpoloženje. Sestava vsebuje velik nabor lahko prebavljivih beljakovin, zato je priporočljivo, da jih uživajo profesionalni športniki.

Poleg tega je som (glej fotografijo v gradivu) bogat s kompleksom koristnih aminokislin (asparaginska, glutaminska, lizinska), ki so odgovorne za normalno delovanje srčne mišice in krvnih žil. Prisotnost fosforja, kalcija in magnezija v kaši določa visoko uporabnost. Ti elementi v sledovih tvorijo osnovo človeškega okostja.

In tudi magnezij sodeluje pri maščobah, beljakovinah in pri uživanju "morskega volka" vsaj enkrat na dva tedna dobite skoraj celoten nabor vitaminov, kot so A, B, E, D, PP.

Energijska vrednost

Glavne značilnosti poleg visoke vsebnosti beljakovin vključujejo nizko kalorično vsebnost. Som, katere koristi in škoda so prehranskim strokovnjakom dobro znani, spada v njeno krepko, nežno, brez kosti in sladkasto meso z nizko kalorično vsebnostjo. 100-gramski del vsebuje približno 126 kcal, medtem ko ogljikovih hidratov sploh ni, prevladuje pa majhna količina maščobe - 5 g.

Zdravilne lastnosti

Som je koristen, fotografija katerega jasno prikazuje njegov videz, za osebe z motnjami ščitnice. Zaradi vsebnosti maščobnih kislin omega-3 je dokazano, da ga uživajo tisti, ki imajo veliko tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja. Meso plenilcev spodbuja izločanje nevarnega holesterola in krepi mišično tkivo. Tradicionalna medicina in zdravniki, ki ga izvajajo, ga priporočajo bolnikom v obdobju rehabilitacije.

Zaradi ogromne količine kalija v njegovi sestavi lahko ribe uživajo in bi jih morali uživati ​​ljudje, ki so nagnjeni k oteklinam in visokemu krvnemu tlaku. Številni nutricionisti svetujejo, da meso vključite v svojo prehrano, zlasti med dietami, ko telo ne dobi vseh potrebnih snovi za življenje. Ne samo, da boste izboljšali presnovne procese, ampak tudi normalizirali ravnovesje med vodo in soljo, okrepili kostno tkivo in izboljšali krvni obtok.

Škodljiv vpliv

Velja za močan alergen, tudi po toplotni obdelavi se raven antigenov ne zmanjša. V zvezi s tem je treba omejiti ali odstraniti iz jedilnika ljudi z alergijami. Otroci v zgodnjih letih ga ne smejo dajati. Ni priporočljivo za ljudi z okvarjenim delovanjem trebušne slinavke. Uradni znanstveni viri poročajo, da je kontraindiciran v obdobju brejosti volka..

Koristi in škodo nosečnosti še preučujejo. Klinične študije, ki so jih izvedli ameriški strokovnjaki, potrjujejo negativen učinek mesa tega vzorca na otrokov živčni sistem. Da bi se izognili neželenim učinkom, je priporočljivo izključiti ribe med nosečnostjo in dojenjem..

Izbira ribe

Mnogim je dobro znano, da morski sadeži kopičijo vse strupene snovi. Da se ne bi resno zastrupili in se ne bi okužili z botulizmom, bi morali odgovorno pristopiti k njegovi izbiri in poznati osnovna pravila. Jasen pogled velja za prvi znak svežine. Če v očeh prevladujejo ostanki, potem to kaže na to, da som ni prva opažena svežina.

Koristi in škode rib enako priznavajo tudi mnogi zdravniki. Da pa boste uživali in uživali največ koristi, morate biti pozorni. Meso svežega osebka je elastično; ob stiskanju hitro obnovi obliko. Pazite, da pogledate barvo celuloze. Pri negnilih ribah je lahka z značilnim vonjem..

Strokovnjaki odsvetujejo nakup trupa, ki leži na ledu, to pomeni ponovno zamrzovanje. Tak izdelek ni visoke kakovosti in je pogosto nevaren za zdravje. Bolje jemati sveže soma, narezati na porcije in zamrzniti. To bo podaljšalo rok uporabnosti za dva meseca..

Kako kuhati?

Som, katerega prednosti so očitne vsem, je med gurmani zelo priljubljen in povpraševan. Mnoge gospodinje pa ne znajo kuhati. Kot smo že omenili, je meso tega morskega plenilca najbolj nežno in sočno, kar vam omogoča ustvarjanje različnih dobrot. Trup je okusno ocvrt, prekajen, nasoljen, pečen in kuhan. Meso lahko parite in pečete na žaru, ga dodajate solatam, predjedi, uporabljate kot nadev za pite in postrežete s katero koli prilogo.

Subtilnosti kuhanja

  • Pri dušenju ali cvrtju je treba trup najprej razrezati na srednje velike koščke, nato ga povaljati v moki ali testu. Ribe lahko obrnete, ko se kos dobro zapeče in nastane skorja. Da se meso med kuhanjem ne spremeni v kašo, ponev nikoli ne pokrivajte s pokrovom..
  • Zrezke nasolite pol ure pred kuhanjem.
  • Kuhamo v slani vodi približno 10-15 minut in ne pozabimo odstraniti pene.
  • Trup pečemo v foliji z zelenjavo ali žitaricami. Za večjo trdnost lahko daste svež paradižnik.

Somove ribe, o katerih koristih in škodi pogosto razpravljajo strokovnjaki, bodo zagotovo okusne in celovite, če jih hranite v slani slanici: žlico soli raztopite v 100 ml vode in pustite dve uri. Na koncu bomo opisali preprost, a zelo okusen recept..

Pečeni som

Koristi in škoda te jedi so neenake. Je malo kaloričen in hkrati zadovoljiv. Potrebne sestavine za polkilogramsko trup: malo manj kot kozarec riževih žit, dva majhna paradižnika, sto gramov sira in žlica kisle smetane. Dodajte sol in poper po svojem okusu.

Na folijo položite plast kuhanega riža, na vrh žit - celo oprano in brez drobovja (sol). Ribe pokrijemo z rezinami paradižnika, prelijemo s kislo smetano in potresemo z naribanim sirom. Pokrijemo s folijo in damo v pečico za 20 minut na 180 ° C.

Soma ribe strašnega videza so se gurmane zaljubile zaradi odličnega okusa, nizke vsebnosti kalorij in visoke hranilne vrednosti. Njeni stroški na domačem trgu niso previsoki in trup lahko kupi skoraj vsak. Soma pripravljamo na različne načine: ocvrte, kuhane, dušene in pečene. Preden pa preidemo na recepte, bomo ugotovili, za kakšno ribo gre in ali je uživanje njenega mesa koristno..

Somi so predstavniki družine plavuti iz vrste Ray, podobni ostrižem. To ribo lahko srečate v hladnih in zmernih vodah morij na severni polobli. Živi na globini največ 500 - 600 m in se hrani z mehkužci, meduzami in majhnimi ribami.

Dolžina telesa morskega plenilca znaša od 110 do 240 cm, teža pa doseže 20 - 33 kg. Som ima podolgovato telo, široke masivne čeljusti z velikimi zobmi, gosto kožo in majhnimi luskami ob njem.

Plenilski somaški ribi so lahko, odvisno od habitata, naslednjih sort:

  • Opažen. Porazdeljen v severnih zemljepisnih širinah in ujet v Atlantiku.
  • Črtasto. Živijo v skoraj vseh vodah severnoatlantskega oceana.
  • Daljnega vzhoda. Prebivalstvo je pogosto v severnem in zahodnem Tihem oceanu.
  • Akne podobne. Živijo v vodah Tihega oceana in ob severnih obalah Amerike.
  • Ekskluzivno ali modro. Takšne ribe je mogoče ujeti le v Atlantskem oceanu in v velikih globinah..

Za vse vrste soma je značilno mehko, nežno, sočno belo meso in malo kosti, ki jih je enostavno odstraniti.

V nekaterih državah meso soma velja za poslastico in si vsi ne morejo privoščiti nakupa takšnih rib, saj je njegova cena zelo visoka..

Koristi, škoda in prehranske lastnosti rib

Koristi soma za človeško telo so posledica visoke vsebnosti takih koristnih elementov v njegovem mesu:

  • vitamini A, B, C, E in PP;
  • fosfor;
  • kalij;
  • magnezij;
  • natrij;
  • klor;
  • kalcij;
  • kalij;
  • jod;
  • cink;
  • maščobne kisline.

V nekoliko manjših količinah so v izdelku prisotni fluor, krom, nikelj, molibden, železo, baker in mangan..

Uživanje mesa soma blagodejno vpliva na telo, kar se izraža v naslednjem:

  • nasičenost celic in tkiv s koristnimi mikroelementi;
  • krepitev imunosti;
  • izboljšana sestava krvi;
  • normalizacija prebavnega trakta;
  • obnova normalnega srčnega utripa;
  • povečanje moči kostnega tkiva;
  • izboljšanje splošnega počutja.

Uživanje soma v zmernih količinah je možno ne samo za odrasle, temveč tudi za otroke, pa tudi ženske med nosečnostjo in dojenjem. Ta izdelek lahko telesu škoduje le z individualno nestrpnostjo in alergijo na ribje beljakovine. In prekomerno uživanje mesa soma ogroža motnje blata in slabost..

Hranilna vrednost in vsebnost kalorij

100 g soma vsebuje le 126 kcal. Hkrati so beljakovine - 19,7 g, maščobe - 5,2 g in ogljikovi hidrati.

Zaradi tega so ribe pogosto vključene v prehranske in športne prehranske programe, saj beljakovine prispevajo k hitri rasti mišic, pomanjkanje ogljikovih hidratov pa odpravlja tveganje za pridobivanje odvečne teže..

Mastni ali ne ribji som

Tiste, ki skrbijo za svojo postavo, zanima vprašanje, ali je som debela riba ali ne. Kot smo že omenili, ta izdelek vsebuje nekaj več kot 5 g maščobe, zato ga lahko ta podvodni plenilec vključi v prehrano ljudi, ki želijo izgubiti odvečne kilograme..

Pozor! Količina kalorij in maščob se lahko bistveno razlikuje, odvisno od načina kuhanja soma. Da bi dobili dietno jed, je bolje, da to ribo zavremo, pečemo v foliji ali rokavu ali dušimo z majhno količino olja..

Kako okusno skuhati soma

Ribe lahko kuhamo na različne načine, kombiniramo jih z zelenjavo, gobami, zelišči in začimbami. Razmislite o najpreprostejših in najbolj dostopnih receptih za soma.

Zrezek soma v pečici

Od tega prebivalca globokega morja lahko v pečici pripravite čudovito porcijsko posodo za prihod gostov.

Za delo boste potrebovali:

  • ribje zrezke;
  • krompir;
  • paradižnik;
  • gost sir;
  • majoneza;
  • limonin sok;
  • sol in začimbe;
  • koščki kuhalne folije po številu porcij.

Postopek kuhanja:

  1. Čebulo olupite, narežite na pol obroče, zmešajte s soljo in začimbami, prelijte s sokom polovice limone.
  2. Ribe narežemo, solimo, popramo, namažemo z majonezo in pustimo, da se marinirajo.
  3. Krompir olupimo in narežemo na okrogle rezine.
  4. Paradižnik nasekljamo na tanke rezine, sir nasekljamo.
  5. Na koščke folije najprej položite krompir, nato ribe, čebulo in paradižnik, vsak del potresite z naribanim sirom.
  6. Dvignite robove folije, da pokrijete prazne prostore, in jih pošljite v pečico.

Porcijski som bo pripravljen v 40 do 50 minutah.

Ribe, ocvrte v ponvi

Soma lahko na ponvi hitro in okusno popečete v drobtinah. Kosi rib bodo sočni, prekriti s hrustljavo skorjo.

Za delo boste potrebovali:

  • file soma;
  • limona;
  • jajce;
  • paprika;
  • mleti črni poper;
  • gost sir;
  • krušne drobtine;
  • sol.

Postopek kuhanja:

  1. File soma operemo, narežemo na rezine, začinimo s soljo in začimbami, prelijemo z limoninim sokom.
  2. Izbrani sir zmeljemo in primešamo drobtinam.
  3. Jajce stepemo v globok krožnik, dokler se ne peni..
  4. Kose rib potopite v jajčno maso, nato na obeh straneh povaljajte v drobtinah s sirom in pražite v ponvi, dokler ne porumenijo.

Pozor! Če želite, da ostane file sočen, ga morate dati samo v vročo ponev in pražiti na zmernem ognju.

Recept za multivarke

To preprosto jed lahko zelo hitro skuhamo v multivarku, pri čemer uporabimo celo trup ali file..

Za delo boste potrebovali:

  • 800 g soma;
  • več žarnic;
  • 2 - 3 korenje;
  • sladka paprika;
  • paradižnikova mezga;
  • 30 ml kisa;
  • moka;
  • sol in začimbe.

Postopek delovanja:

  1. Ribe operemo, solimo in začinimo z začimbami.
  2. Čebulo in bolgarski poper narežemo na pol obroče, korenček nasekljamo na ribežu in v posodi z aromo dušimo vso zelenjavo.
  3. Praženju dodamo sol, začimbe, paradižnikovo mezgo in kis, dušimo še nekaj minut.
  4. Koščke rib porazdelite po zelenjavni mešanici in po potrebi dodajte malo vrele vode. Zaprite pokrov aparata in kuhajte pol ure v načinu dušenja.

Za pikantne ljubitelje lahko dušite soma v zelenjavni mešanici z dodatkom pekoče paprike. Okus te ribe je zelo harmonično kombiniran z vročimi omakami..

Kuhanje v testu

Som se morda zdi malce blag, majonezno testo z dodatkom česna in sojine omake pa bo pomagalo popraviti situacijo..

Za kuhanje boste potrebovali:

  • 700 g ribjega fileja;
  • jajce;
  • 100 g majoneze;
  • 30-40 ml sojine omake;
  • nekaj strokov česna;
  • krušne drobtine;
  • limona;
  • sol in začimbe.

Postopek kuhanja:

  1. Fileje operemo, narežemo na porcije in pokapamo z limoninim sokom.
  2. Jajce stepemo s soljo in začimbami, dodamo majonezo in sojino omako.
  3. V testo dodajte strt česen in temeljito premešajte.
  4. Kose rib potopite v pripravljeno sestavo, nato povaljajte v drobtinah in na ponvi popecite soma. Riba bo pripravljena, ko bo prekrita z okusno zlato skorjo..

Na noto. Če vam filejev ni uspelo dobiti, lahko vzamete trup soma. V tej ribi je malo kosti in zelo enostavno jo je izvleči..

Tako ta ne preveč privlačen morski plenilec s spretnim pristopom postane osnova čudovitih, okusnih in zdravih jedi. Če torej na pultu najdete takšno ribo, jo obvezno kupite in poskusite kuhati. Ne boste razočarani!

Som spada v red Perchiformes. Obstaja še eno ime - morski volk. Teža rib je lahko več kot 30 kg, dolžina pa se lahko giblje od 1 do 1,5 m. Som živi na globini največ 600 m. Ta riba ima dokaj široka usta in močne zobe, ki se vsako leto spreminjajo. Njihov glavni namen je trganje mehkužcev iz kamnov. Značilne lastnosti soma vključujejo tudi gosto lupino, na kateri so majhne luske (glej fotografijo).

Kako izbrati in shraniti?

Na podlagi osnovnih pravil morate izbrati soma kot druge ribe:

  1. Oči svežih rib morajo biti bistre, prisotnost motnosti je znak pokvarjenosti.
  2. Meso soma mora biti lahko in trdno. Pritisnite nanjo s prstom, meso naj takoj dobi svojo obliko.
  3. Zamrznjenega soma ni priporočljivo kupovati v čistem ledu, saj je to jasen znak večkratnega zamrzovanja, kar negativno vpliva na kakovost in okus rib.

Soma morate hraniti na polici blizu zamrzovalnika največ 2 dni. V zamrznjeni obliki se obdobje poveča na 2 meseca.

Koristne lastnosti

Koristi soma so posledica vsebnosti različnih snovi, ki blagodejno vplivajo na delovanje celotnega organizma. Ribe vsebujejo maščobne kisline, ki so dobre za človeka. Omega-3 odstranjujejo "slab" holesterol, kar posledično zmanjšuje tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja. Ker je meso soma hranljivo in lahko prebavljivo, je priporočljivo za ljudi s težavami s ščitnico. Zaradi visoke vsebnosti beljakovin v ribah naj bi jih uživali športniki. Kar zadeva vsebnost kalorij, ima morski volk majhno količino, zato se, kadar ga uporabljate v majhnih količinah, ne smete bati, da bo škodoval telesu.

Som vsebuje žveplo, ki aktivno sodeluje v presnovnih procesih v telesu, pa tudi klor, ki normalizira ravnotežje vode in soli. Ribe vsebujejo velike količine kalija, ki ugodno vpliva na stanje kardiovaskularnega sistema, lajša pa tudi otekline in normalizira krvni tlak. Vsebuje tudi magnezij - pomemben mineral za srčno mišico. Zahvaljujoč skupnemu delovanju fosforja in kalcija se kostno tkivo obnovi in ​​okrepi. Vitamin PP je del mesa soma, ki širi krvne žile, kar izboljša prekrvavitev in oskrbo celic telesa s kisikom.

Uporaba pri kuhanju

Som je precej priljubljena riba, ki jo postrežemo kot samostojno jed, pa tudi za kuhanje drugih. Ribe lahko podvržemo kakršni koli toplotni obdelavi: dušimo, pečemo, pečemo, zavremo, pa tudi žar in paro. Sočno in zelo nežno meso vam omogoča ustvarjanje pravih mojstrovin. Iz te ribe se dobi zelo okusna ribja juha, ki ima sladkast okus. Poleg tega lahko ribje meso solimo in dimimo. Prekajene ribe se uporabljajo za pripravo različnih predjedi in solat.

Som se odlično poda k različni zelenjavi in ​​žitaricam. Iz ribjega mesa so okusni kotleti in polpete, pa tudi polnilo za peko. Ta izdelek se uporablja tudi za enolončnice..

Kako okusno kuhati soma doma?

Da bo kuhani som okusen in sočen, morate poznati nekatere zapletenosti njegove priprave:

Škoda soma in kontraindikacije

Som lahko škoduje ljudem, ki imajo individualno nestrpnost do izdelka. Upoštevati je treba tudi, da lahko pri uživanju rib v večjih količinah pride do zastrupitve..